Yaşam Tarzı İnternet 17 TEMMUZ 2013 / 15:28

Microsoft kişisel verilerle ilgili açıklama yetkisi istedi

Kullanıcılarının kişisel verilerini tuttuğu sunucularını ABD hükümetine doğrudan açtığı Guardian'da yer alan Microsoft, ABD'nin güvenlik birimlerinden istenen taleplerin detaylarını açıklamak için izin istedi.Edward Snowden tarafından sağlanan belgelerin Guardian’da yer almasıyla birlikte Microsoft’un kişisel verileri paylaştığı bilgisi verilmişti. Outlook e-postalarının sunucu şifrelerinin hükümetle paylaşıldığı ve Skype’ın çevrimiçi konuşmalarının takip edilerek kaydedildiği haberlerinden bir hafta sonra Microsoft ABD hükümetinden savunmasını güçlendirmek için bazı belgeleri açıklama talebinde bulundu.

Microsoft’tan yapılan açıklamada, ulusal güvenlik organizasyonlarından nasıl kullanıcı verisi talep edildiği konusunda daha fazla bilgi paylaşılması için izin istendiği belirtildi. Şirket daha önce sayfalarında yaptığı açıklamada, medyada yer alan haberlerde “gerçekle bağdaşmayan bilgiler” yer aldığını duyurmuş, hiçbir hükümete doğrudan müşteri e-postaları, anında mesajlaşma detayları ya da verilerinin paylaşılmadığı aktarılmıştı.

Şirketin avukatlığını yürüten Brad Smith, kamuoyuyla daha fazla bilgi paylaşma hakkına kavuşma konusunda ABD yasalarına güvendiklerini belirtti. Blog sayfasında Smith, “Microsoft hiçbir hükümete doğrudan müşterilerinin verisi sağlamadı. Sadece yasal sınırlar içerisinde talep edilen verileri çekerek verdi” ifadelerini kullandı.Facebook, Google, Microsoft, Yahoo, PalTalk, AOL, Skype ve Apple gibi teknoloji devlerinin de adı geçtiği üst düzey güvenlik gerektiren birçok kişisel hesaba da direkt olarak bağlandığı iddia edilen PRISM adlı program, öncelikle İngiliz The Guardian gazetesinde, ardından da Washington Post Gazetesi’ndeki haberler ile gündeme gelmişti.

Özellikle Google’a karşı ABD’de yürüttüğü reklam çalışmalarında şirketi veri gizliliğini göz önünde bulundurmamakla suçlayan Microsoft’un günümüzde böyle bir durumla karşılaşması oldukça ironik bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Şirket bununla ilgili http://www.scroogled.com/ adresinden yayınlarını sürdürüyor.