Yaşam Tarzı İnternet 27 EYLÜL 2012 / 14:48

Microsoft AB düzenleyicilerinin kıskacında

Microsoft AB düzenleyicilerinin kıskacında

AB düzenleyicileri, web tarayıcılarda kullanıcılara tercih sunmayı gerekli kılan 2009 yılı mahkeme kararına uymadığı gerekçesiyle Microsoft’a ceza vermeye hazırlanıyor.AB Rekabet Komisyonu Üyesi Joaquin Almunia, bundan sonraki adımın, şirketin anlaşmayı nasıl ihlal ettiğine dair resmi bir soruşturma açmak olduğunu, bu konuda çalışma yaptıklarını belirtti. Almunia’ya göre bunun uzun bir soruşturma olmaması gerek çünkü şirketin kendisi anlaşmayı ihlal ettiğinin açıkça farkına vardı.

Avrupa Komisyonu konuyla ilgili Temmuz ayında bir soruşturma açtı. İlk kez bir şirket, AB tekel karşıtı uygulamalar kapsamındaki gereklere uymakta başarısız olduğu iddiasıyla karşı karşıya geldi. Microsoft eğer suçlu bulunursa, küresel çapta gelirinin yüzde 10’una varabilecek cezalarla karşılaşabilecek.

Microsoft, yaklaşık 3 yıl önce Avrupalı kullanıcılara kendi tarayıcısının rakiplerine daha iyi erişim imkanı sunma konusunda anlaşmaya varmıştı. Bu sözü vererek bir antitröst davasını olumlu sonuçlandırmış, gelirinin yüzde 10’una varabilecek bir cezayı da bertaraf etmişti. Şirket, AB kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle geçen 10 yılda komisyon tarafından 1 milyar avrodan fazla, neredeyse 1,3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

Öte yandan, Almunia Google’ı da uyararak, eğer rekabeti bozduğuna dair şüpheler artarsa, bu şirketi de uzun yasal süreçlerin beklediğini söyledi. Almunia, “Google tarafından sunulan çözümler soru işaretlerimize yanıt olursa, o zaman bir anlaşmaya ulaşmayı başarabiliriz. Aksi halde yasal açıdan uzun bir yol bizi bekliyor” dedi. Bu arada Google da, Microsoft ve diğer rakiplerinin şikayetlerinin ardından, iş uygulamaları ile ilgili sorunları çözmek için komisyon ile görüşmelerini sürdürüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun