Yaşam Tarzı İnternet 08 MART 2012 / 17:09

Meslekler anketi karakterinize göre uygun mesleği işaret ediyor

Farklı karakter yapısındaki insanların hangi mesleklere daha uygun olduğu, Secretcv.com tarafından yapılan “Meslekler” anketinde araştırıldı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte esneyen iş hayatı ve özel hayat arasındaki denge, insanların özel hayatını doğrudan etkilemeye başladı. Sevilmeyen bir işi yaparak stres yüklenen kişiler, özel hayatlarında da doğrudan bu stresin etkisinde kalıyorlar. Aynı şekilde isteyerek yapılan bir meslek, insanın özel hayatındaki negatif etkileri bir anda pozitife çevirebiliyor.

Bundan dolayı meslek seçimi yaparken alınan eğitim, yetenekler, yetiştirilme tarzı kadar kişilik özellikleri de bir o kadar önem arz ediyor. Kişinin kendini tanıması, zayıf yönlerini belirlemesi ve kişilik özelliklerini kabullenmesi meslek seçiminin en önemli unsuru haline gelirken, Secretcv.com genel olarak 9 kişilik yapısını ele aldı ve bu kişilik yapılarına uygun meslekleri belirledi.

4557 kişinin  verdikleri yanıtlara göre;  içe dönük kişiler yazılım uzmanı, dışa dönük kişiler pazarlama, kuralcı kişiler bankacı, fedakar kişiler öğretmen, yaratıcı kişiler reklamcı, otoriter kişiler yönetici, uyumlu kişiler sekreter, yetenekli kişiler ise aşçı olmaya uygun karakterlere sahip.