Yaşam Tarzı İnternet 01 ŞUBAT 2012 / 12:16

Megaupload.com'dan yasal verileri almanın yegane yolu belli oldu

Megaupload.com'dan yasal verileri almanın yolu belli oldu

Biraz karışık ve dolambaçlı bir yol ama son çare olarak işe yarayabileceği söyleniyor.Megaupload.com geçtiğimiz hafta yasadışı içerik paylaşım platformuna dönüştüğü gerekçesiyle kapanıp yöneticileri de içeri atılınca içerde kalan dosyaların ne olacağı kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Hatta kullanıcılar içerde kalan dosyaları gasp edildiği için bu konuda dava açmaya hazırlanıyorlardı.

FBI önce dosyaların 2 Şubat Perşembe günü silineceğini açıkladı, daha sonra da süreyi 2 haftaya yükseltti. Ama yine de içerdeki düzgün dosyalarının akibetinin ne olacağıyla ilgili sorular cevabını bulamadı.

Çözüm Wired'in bir makalesiyle geldi. Elektronik ortamda yasal hakların korunması üzerine çalışan Electronic Frontier Foundation, Megaupload'ın barındırma şirketi Carpathia ile bir anlaşmaya giderek masum kullanıcıların kapatılan servisteki verilerini geri alabilmeleri için megaretrieval.com diye bir adres oluşturdu. Bu adrese gidenler, oradan gönderecekleri bir e-posta eşliğinde yetkililerden içerdeki dosyalarına ulaşım hakkı talep edebilecekler.

Gel gelelim, yöntem sadece Amerika Birleşik Devletleri için geçerli. Bir de içerdeki dosyaların ne olduğunu hatırlamak iyi olabilir, bir işler karıştırıyorsanız kendi kendinizi ihbar etmemek açısından.

Makale, yaşanan bu olayların kullanıcılara ders olması ve dosyaların ya düzgün bulut servisleri üzerinde, ya da sabit disklerde saklanması gerektiğine vurgu yaparak devam ediyor.

İyi de, Megaupload da bir bulut servisi değil miydi neticede?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun