Yaşam Tarzı İnternet 14 EYLÜL 2013 / 13:36

Mayer: "NSA yüzünden hapse girebilirdik"

Yahoo’nun patronu Marissa Mayer ve Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, dünyayı sarsan NSA skandalı hakkında önemli açıklamalar yaptı.Mayer, teknoloji şirketlerine yöneltilen eleştirilere cevap vererek, ABD hükümetini sorumlu gösterdi ve “Eğer NSA’nın gözetleme bilgilerini açıklasaydık hapis cezasıyla karşı karşıya gelirdik” dedi.

ABD’li eski istihbarat ajanı Edward Snowden’ın, ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) tarafından yürütülen küresel casusluk projesini (PRISM) ortaya çıkarmasının ardından, NSA ile işbirliği yaptığı öne sürülen teknoloji şirketleri de büyük baskı altında kalmıştı.

Ntvmsnbc'de yer alan habere göre, eleştirilerin hedefindeki ABD’li teknoloji devlerinden Facebook’un patronu Mark Zuckerberg, ABD hükümetinin insanların gizliliğini dengelemek ve korumak konusunda iyi bir denge kuramadığını belirtti. San Francisco’da düzenlenen TechCrunch Disrupt konferansında Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile soruları yanıtlayan Mayer, NSA konusunda teknoloji şirketlerine yüklenen eleştirilere cevap verdi. Mayer, hükümete ait bilgileri açıklamış olmaları halinde Yahoo yöneticilerinin hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Yahoo'nun talepleri 2007'de reddedildi

Mayer, kendisine yöneltilen, ‘Neden teknoloji şirketleri olarak kamuya ABD istihbarat çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sunmadınız’ sorusuna yanıt olarak, “Gizli bilgileri açıklamak vatana ihanettir ve hapis cezasıyla cezalandırılır” dedi.  Mayer, ‘2007’den bu yana hükümetten gelen talepleri denetleyen ve bu taleplere şüpheci yaklaşan bir organizasyonun parçası olmaktan gurur duyduğunu’ belirtti.

Yahoo, geçmişte NSA’nın istihbarat çalışmaları için yasal altyapıyı hazırlayan ABD’nin yabancı istihbaratı denetleme mahkemesine (Fisa) başvurmuş ancak talebi reddedilmişti. Şirket, 2007 yılında NSA’dan gelen taleplerin detaylarının kamuya sunulması için izin istemişti. Mayer, “Eğer bu izni alamazsanız ve bilgileri buna rağmen açıklarsanız bu vatana ihanettir... Sistemle uyumlu çalışmanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz” dedi.Mayer’a destek veren Zuckerberg ise hükümetin ‘insanların gizliliğinin koruma görevini yerien getiremediğini’ belirtti ve “Açıkçası, batırdıklarını düşünüyorum” ifadesini kullandı. Zuckerberg, Obama hükümetini açık dille eleştirdi.

“Çok yanlış bir açıklamaydı”

Zuckerberg, ilk olarak Guardian ve Washington Post gazetelerinde beliren PRISM haberlerinin ardından hükümetin verdiği tepkiyi eleştirdi. Zuckerberg, “Dedikleri tek şey, ‘Merak etmeyin, Amerikalıları gizlice izlemiyoruz... Teknoloji şirketlerinin iyi hizmet vermek için gösterdiği çaba Amerikalıların güvenini artıracak bir unsur’ demek oldu” ifadesini kullandı. Genç CEO, “Bana kalırsa bu çok yanlıştı... Hala bu konunun sonuna gelmedik. Hükümet olabilecekleri öngörerek daha dikkatli hareket etmeliydi” dedi.

Guardian’ın haberine göre, hafta başında Yahoo, Facebook, Google ve diğer büyük teknoloji şirketlerinin yöneticileri, Obama yönetiminin istihbarat ve iletişim heyetleriyle görüştü. Görüşme, Yahoo ve Facebook’un Fisa mahkemesine yeniden başvuru yapmasının ardından gerçekleşti. İki şirket, NSA taleplerinin kamuoyuna açıklanması gerektiğini savunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun