Yaşam Tarzı İnternet 19 AĞUSTOS 2013 / 14:50

Mark Zuckerberg’in duvarı hack’lendi!

Facebook‘un dikkatini hata raporuyla çekemeyen Filistinli hacker Khalil Shreateh, çareyi sosyal medya ağının kurucusu Mark Zuckerberg’in Facebook duvarını hack’lemekte buldu.Shreateh, Facebook’ta istediği kişinin duvarına yazmasını sağlayabilecek bir güvenlik açığı yakaladı ve bunu siteye, normal yollarla bildirdi. Çünkü sitede herhangi bir açık yakalayan kimseler, site tarafından ödüllendiriliyor. Ancak Facebook, Khalil Shreateh’in ilk e-mailine tepkisiz kaldı.

Bunun üzerine Shreateh, siteye sorunu daha detaylı bir biçimde bildirince Facebook kendisine geri dönüş yaptı ve bulduğu şeyin bir bug olmadığını bildirdi. Bunun üzerine sitenin ilgisini daha değişik bir yolla çekmeye karar veren Shreateh, Mark Zuckberg’in duvarından şunları yazdı ve sorunla ilgili daha detaylı bilgileri de ekledi:
“Öncelikle, gizliliğinizi ihlal edip duvarınıza ileti girdiğim için özür dilerim. Ancak Facebook ekibine gönderdiğim tüm detaylı raporlardan sonra, artık yapacak başka seçeneğim kalmadı.”

Bunun üzerine, Khalil Shreateh’in Facebook hesabı, sitenin mühendisleri tarafından anında kapatıldı; hata düzeltildikten sonra ise yeniden kullanıma açıldı. Ancak Khalil Shreateh, bu hatayı keşfedip siteye bildirmiş ve düzelttirmeyi başarmış olsa da “Facebook Kullanım Koşulları‘nı ihlal etmiş olması gerekçesiyle” ödüllendirilmedi.