Yaşam Tarzı İnternet 07 ARALIK 2011 / 18:09

Mark Zuckerberg'in de özel fotoğrafları çalındı

Mark Zuckerberg'in de fotoğrafları çalındı!

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in 14 adet gizli fotoğrafı haklayıcılar tarafından ortaya çıkarıldı. Haklayıcılar böylece dev sosyal ağdaki açığı da ortaya çıkarttı.Zuckerberg’in toplam 14 fotoğrafı “Facebook’un güvenlik açıklarını kapatmanın zamanı” başlığı ile görsel sitesi Imgur’a gönderildi. Söz konusu açık, kullanıcılara uygunsuz görselleri raporlama imkanı vermek için tasarlanan araçlarla bağlantılı. Bu arada Facebook da kısa sürede bu açığın şimdilik kapatıldığını açıkladı.

Facebook yaptığı açıklamada, “Kullanıcılarımıza uygunsuz içerikleri raporlama imkanı veren raporlama akışlarımızın birinde bir açık keşfettik. Bu açık, kullanan kişiye bir başka kullanıcının yeni yüklediği fotoğraflarının belli bir bölümünü, bu fotoğraflar için gizlilik ayarlarına bakmaksızın, görme imkanı veriyordu. Bu, son kod çalışmalarımızın bir sonucuydu ve belli bir süre böyle kaldı. Ama açığı keşfettikten sonra hemen sistemi devre dışı bıraktık ve açığı düzelttiğimizi doğruladığımız zaman da yeniden kullanılabilir hale getireceğiz” dedi.Bu açık, bir forum üyeleri tarafından keşfedildi. Onlar da özel fotoğrafların nasıl görülebileceğine dair bilgileri adım adım yazdılar. Haklayıcılar da bu açığı kullanarak Facebook’un 850 milyon kullanıcısı arasında en yüksek profil olan Zuckerberg’in sayfasına girdiler. Zuckerberg’in söz konusu fotoğrafları arasında kız arkadaşıyla yemek hazırlarken elinde bir but tutarken ve ABD Başkanı Obama ile görüşmesinden fotoğraflar da var.

Facebook için bu utanç verici olayın, tam da Federal Ticaret Komisyonu’nun Facebook’un gizlilik ayarlarında iki yıl önce yapılan değişikliklere tepki yüklü açıklamasından bir hafta sonra olması ilginç bir rastlantı oldu. Komisyon, Facebook’u aldatıcı uygulamalar yapmakla suçlamış, gelecek 20 yıl için kendini düzenli denetime tabi tutması talebinde bulunmuştu.
ETİKETLER : Facebook mark zuckerberg
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun