Yaşam Tarzı İnternet 28 MART 2012 / 11:50

Mandela'nın hayatı dijital ortamda

Mandela'nın hayatı dijital ortamda

Google ve Nelson Mandela Anı Merkezi, 1.25 milyon dolara mal olan projeyle Nelson Mandela’nın hayat hikayesini dijital ortama aktardıklarını duyurdu. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1918 yılında dünyaya gelen Mandela, uzun yıllar sürdürdüğü mücadeleler sonucu 18 Mart 1992 tarihinde ülkedeki siyahlara eşit vatandaşlık hakkı vermeyi öngören anayasa değişikliğini kabul ettirip, ülkedeki ilk demokratik devlet başkanlığı seçimi sonucunda 10 Mayıs 1994 tarihinde ülkenin ilk siyahi devlet başkanı olmuştu.

Hazırlanan internet sitesiyle birlikte Mandela’nın yaptığı mücadele, yakınlarına yazdığı mektuplar ve 27 yıllık hapis hayatı boyunca yazdıkları dijital ortama aktarılmış oldu. Araştırmacılar ve dünyanın her yerinden konuya ilgi suyan kişiler bu belgelere, fotoğraflara ve videolara ulaşabileceklerini bildiren yetkililer, arşivin 1900 girdi ile açıldığını ve yeni girdilerin eklenmeye devam ettiğini ifade ettiler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun