Yaşam Tarzı İnternet 14 EYLÜL 2012 / 16:55

Mahkeme istedi, Twitter direnemedi

Mahkeme istedi, Twitter direnemedi

Twitter'ın bir Occupy Wall Street eylemcisinin tweet mesajlarını New York hakimine vermesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamayı yapan ise, aylar süren çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığını belirten eylemcinin avukatıReuters’in haberine göre, Manhattan Ceza Mahkemesi Hakimi Matthew Sciarrino hafta başında Twitter’ın bilgileri göndermesi gerektiği, aksi halde cezayla karşılaşacağı uyarısını yaptı. Söz konusu mesajların sahibi protestocu Malcolm Harris, Ekim ayında Brooklyn Köprüsü’ndeki protestolarda tutuklanan yüzlerce eylemciden biriydi.

Savcıların Twitter’a ilgili mesaj kayıtları için istek göndermesinden beri, Harris ve Twitter da bu talebe karşı yasal bir savaş verdi. Bu savaşın temeli ise gizlilik tartışması ve diğer konulardı.

Sciarrino bu argümanları reddederek, Haziran ayında Twitter’ın ilgili mesajları paylaşmasını istedi. Bu haftanın başında şirketin cuma gününe kadar zamanı olduğunu veya cezai işlemle karşılaşacağını bildirilmişti.

Harris’in avukatı Martin Stolar, perşembe günü başka bir mahkemede kararı bozma talebinde bulunduysa da, hakim son ana kadar kararını açıklamadı. Stolar, gelinen noktada Twitter’ın talimata uyacağını düşündüğünü, ama savaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Twitter’ın avukatları konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındılar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun