Yaşam Tarzı İnternet 09 NİSAN 2012 / 14:14

Londra Olimpiyat Oyunları web sitesinin erişimi kesildi

Yaz olimpiyatları için geri sayım sürerken İran hükümeti, london2012.com adresinin erişimini engelledi. Engellemenin oyunların logosunda kullanılan 'zion' kelimesi ile ilgili olduğu sanılıyor.İran’da sıkça görülen sansür uygulamalarına bir yenisi, yaklaşık 100 gün sonra gerçekleştirilecek Londra Olimpiyatları için eklendi. Olimpiyatların resmi internet sitesi london2012.com İran’dan ulaşmak mümkün değil.

Genellikle engellemeler, siyasi görüşler ya da İslam inancına uygun olmayan içerik nedeniyle gerçekleştirilen ülkenin neden bu kez kısıtlamaya gittiği bilinmiyor.

İran hükümeti daha önce Vancouver’da gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’na karşı bir tavır almamış, hatta bir bayan kayakçıyı da yarışmalar için göndermişti.

Yine de İran’ın Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile geçtiğimiz yıl sorun yaşadığı biliniyor. İran hükümeti, Londra 2012’nin logosunda yer alan ‘Zion’ kelimesi nedeniyle oyunları boykot edebileceğini açıklamıştı. ‘Zion’ kelimesi İngilizce’de ‘gök’ anlamına gelse de, İbranice’de Kudüs için kullanılıyor. Kudüs’ün kenarındaki bir dağın ismi olarak geçen Zion, Kabala inancında da kutsal bir yer tutuyor.

Londra 2012’nin resmi web sitesine gidildiğinde, İran hükümetinin engellenen siteleri yönlendirdiği Peyvandha.ir adresine gidiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun