Yaşam Tarzı İnternet 16 MAYIS 2011 / 17:35

Limewire’a son darbe

Dosya paylaşım yazılım şirketi Limewire, müzik şirketlerinin açtığı davanın sonucunda, insanlara korsan müzik bulmalarına yardımcı olduğu için suçlu bulundu. Limewire sistemini geliştiren The Lime Group, 13 müzik firmasına 105 milyon dolar ödemek konusunda anlaştı.BBC News haberine göre ama bu rakam, Amerika Albüm Endüstrisi Birliği’nin (RIAA) oluşan zarar karşısında hakları olduğunu iddia ettiği 1 milyar doların oldukça altında. Bir türlü sonu gelmeyen yasal savaş, sonunda Limewire’ın kapanmasına yol açmıştı. Albüm firmalarını temsil eden RIAA Başkanı Mitch Bainwol, sonucun kendilerini memnun ettiğini, bu sonucun tüm müzik dünyası için büyük bir zafer olduğunu belirtti.

Limewire, kişiler arası teknolojik bağı kullanıp, insanlara başkalarının bilgisayarlarında aradıkları içeriği bulmalarına yardımcı olan ve diğerlerine re kişilerin bilgisayar dosya sıralarını görme iznini sunan bir programdı. RIAA’nın Limewire’a karşı ilk yasal adımı 2006 yılında, Kazaa ile 115 milyon dolarlık bir anlaşma yapmasından sonra oldu.

Mayıs 2010’da mahkeme, Limewire ve onun yaratıcısı Mark Gorton’un telif haklarını ihlal ettiği ve diğerlerine de korsan müzik indirme konusunda yardımcı olduğu yönünde karar aldı. Bir başka mahkeme de Ekim 2010’da aldığı kararla Limewire’ın kapanması kararını aldı. İnsanların bu şekilde dosya aramasını durdurmak için resmi bir yenilenmiş program versiyonu da dağıtıldı. Ama yine de, tüm bu servisleri bozmadan işleyen korsan bir edisyon da üretildi.
ETİKETLER : kazaa limewire RIAA
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun