Yaşam Tarzı İnternet 21 ARALIK 2011 / 18:53

Lady Gaga’ya çifte saldırı

Lady Gaga'nın hesapları ele geçirildi

Milyonlarca takipçisi bulunan ünlü şarkıcının hem Twitter hem de Facebook hesabından ‘oltalama’ saldırıları yapıldı.Lady Gaga’nın Twitter ve Facebook hesapları saldırıların hedefi oldu. Sanatçının mesajı gibi görünen bazı gönderilerde ‘her birinize ücretsiz iPad2’ yazıyordu. Ekli linkler de sanatçının 100 binden fazla hayranını kişisel bilgiler isteyen bir siteye yönlendirdi. BBC News haberine göre bu saldırı, bir oltalama hamlesinin parçasıydı.

Twitter’ın en çok takip edilen kullanıcısı Lady Gaga daha sonra yazdığı Twitter mesajında ‘Haklama sona erdi’ dedi. Sanatçının 45 milyondan fazla hayranı tarafından ‘Beğenilen’ Facebook sayfası da daha öncesinde ‘Lady Gaga’nın yeni iPad’i 3 gün içinde çıkacak’ mesajını içermiş ve şöyle devam etmişti:

“O zaman gelecek 72 saat tüm Canavar hayranlarına yoğun bir hediye dağıtımına sahne olacak. Giriş yapın ve özel tatil için özel Lady Gaga iPad’inizi edinin. Yarışma kuralları ve kayıt için aşağıdaki linki ziyaret edin.”

Bu mesajı daha sonra izleyen bir Twitter mesajında da, “Canavarlar, tatil ruhu için her birinize ÜCRETSİZ ipad2 vereceğim : )’ denildi. Hayranlarına sık sık ‘canavarlar’ şeklinde seslenen Lady Gaga’nın bu saldırılarda özellikle hedef alındığı sanılıyor. Yani genel bir oltalama saldırısından farklı bir durum söz konusu.

100 bin kişi oltalama saldırılarına kurban oldu

Oltalama saldırıları genelde kullanıcıları yasal bir siteye giriş yaptığına inandırır, ama aslında daha sonra e-posta ve banka hesabı gibi gizli bilgilere erişim elde etmek için kişisel bilgileri yasadışı olarak toplamayı hedefliyor.

Bu arada Lady Gaga’nın hesaplarında yer alan mesajlar kaldırıldı. Ama web istatistiklerine göre, sanatçının 100 binden fazla hayranı bu linkleri takip etti. Lady Gaga ise saldırıyla ilgili açıklama yapmadı.

Güvenlik uzmanlarına göre, Nelly Furtado ve Maron 5 gibi birçok sanatçı benzer bir biçimde hedef alındı. Yöneticilerin, bu gibi popüler Facebook sayfalarını dikkatle takip etmesi, kötü kullanım ihtimallerini en aza indirmesi bu yüzden şart. Aksi halde, sanatçıların hayranlarını kızdırmak ve onları riske atmak kaçınılmaz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun