Yaşam Tarzı İnternet 11 HAZİRAN 2012 / 11:55

Kuş misali şakıyan Twitter, kuş gribini de önceden tahmin edebilir mi?

Twitter, kuş gribini de önceden tahmin edebilir mi?

Sosyal medyanın insanların hayatına girip, onları bağımlı hale getirdiğinden şikayetçi olan birçok insan olmasına rağmen, bazı yaygın hastalıkların sosyal medya sayesinde yayılmadan kontrol altına alınabileceğini biliyor muydunuz?Son dönemde Amerika’da yapılan bir araştırma, sosyal medyanın salgın hastalıkların tespiti ve kontrol altına alınması konusunda önemli bir rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Twitter üzerinde yapılan araştırmada, 17 milyon kullanıcının hastalıklarından söz eden mesajları denetim altına alındı. Böylece Hastalıkların bir anda nasıl bir bölgeyi etkisine aldığını da gösteren araştırma, sosyal medyanın hastalıkların daha hızlı farkedilmesi ve önlem alınabilmesi durumunda ne kadar hızlı olabildiği kanıtlamış oldu. Bu sayede örneğin İstanbul'daki Twitter kullanıcılarının bir anda "çok fena grip oldum" yazması, bu bölgede bir grip salgını yaşandığını ortaya koyabilme potansiyeline sahip.

İş bölgesel olduğunda bu kadar hızlı bir şekilde hastalık haritasını çıkartabilen sosyal medyanın, durum küresel boyutlara taşındığında da benzer bir potansiyel ortaya koyabileceği düşünülüyor.

Konuyu biraz açarsak, hastalığın ilk belirtilerinin anında birçok insan tarafından ortaya konacak olması, o bölgeye anında müdahale edilmesine, dolayısıyla küresel boyuta ulaşmasının önüne geçilmesini sağlayabilme potansiyeline sahip.

Bunun yanı sıra kolera, tifo gibi salgın hastalıklar olduğunda o bölgeye daha hızlı yardım gitmesi sağlanarak, bu hastalıklar sebebiyle gerçekleşecek ölümlerin önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Detayları sickweather.com adresinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun