Yaşam Tarzı İnternet 01 KASIM 2011 / 12:46

Kullanıcıların bir günü Youtube’da film oldu

Dünyanın bir günü nasıl geçiyor?

24 Temmuz 2010'u 192 ülkeden kullanıcıların gönderdiği 4 bin 5oo saatlik videodan seçilen parçalarla oluşturan film nihayet izlenebiliyor. Tamamen amatör kameraların çekimleriyle insanların hayatlarını doğrudan aktaran filmi kaçırmayın.“Bugün ne yapıyorsunuz? Yemek pişirmek ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak gibi sıradan mı? Yoksa çocuğunuzun ilk futbol maçı ya da düğününüz mü var?”

Bu soruları YouTube’dan Nate Weinstein, sitedeki kullanıcılara 2010 yılının Temmuz ayında sordu. Tamamen kullanıcıların gönderdiği videolardan özel bir film oluşturmak isteyen Winstein’in hayali gerçek oldu.

90 dakikalık dünyada bir günü temsil eden Life in a Day isimli film YouTube’a yüklendi. Oscar’lı yönetmen Kevin Macdonald ve yapımcı Ridley Scott’ın sorumluluğunu üstlendiği film için Youtube Pazarlama Müdürü Tim Partridge, “Dünyadaki hayata eğlenceli, şaşırtıcı ve hareketli bir bakış” dedi.

Filmin oluşturulması için 192 ülkeden kullanıcılar 4 bin 500 saatlik video gönderdi. 24 Temmuz 2010’un aktarıldığın filmin yönetmeni Macdonald kullanıcı videolarından oluşturduğu film için oldukça heyecanlı olduğunu ifade etti.

20 dilde –Türkçe yok- altyazısı olan filmi izlemek için http://www.youtube.com/lifeinaday adresini kullanabilirsiniz.