Yaşam Tarzı İnternet 12 AĞUSTOS 2013 / 16:15

Korsanlar "Sansürsüz Tarayıcı" çıkardı

10 yıldır dijital politikalara ve internet sansürlerine karşı direnen torrent sitesi The Pirate Bay (TPB), 10.yaşını bir süredir üzerinde çalıştığı korsan tarayıcı ile kutluyor. ‘PirateBrowser’, interneti kullanıcılar için sansürden bağımsız kullanmayı sağlarken aynı zamanda, araç çubuğu ve reklam destekli yazılımlar da içermiyor.10 yıl içinde İsveç başta olmak üzere bugüne kadar birçok ülkede haklarında telif hakları konusunda dava açılan TPB, ifade özgürlüğü, özgür dosya paylaşımı ve internet sansürü konusunda bir sembol haline geldi. Pek çok ülkede TPB’ye erişim ancak DNS ya da proxy ayarlarını değiştirerek sağlanabiliyor. TPB de yayınladığı korsan tarayıcı açık interneti destekleyen açık kaynak kodlu Firefox ve TOR temelli olarak çalışıyor. Tarayıcı, internet servis sağlayıcıları tarafından konulan engelleri aşarak yasaklı sitelere tek bir tıkla erişime imkan sağlıyor.

PirateBrowser’ın internet yasaklarına karşı başlattıkları mücadelenin ilk adımı olduğunu söyleyen TPB, yasaklara karşı gösterdikleri mücadelenin devamının geleceğini belirtiyor. Pirate Browser’ı “Sansürleri alt etmek ve hükümetin bilmenizi istemediği sitelere girişinizi sağlamak için” yayınladıklarını ifade eden TPB, tarayıcının şu an için yalnızca Windows işletim sistemiyle uyumlu olduğunu fakat yakın zamanda Mac ve Linux’ü de destekleyeceğini ifade ediyor. Tarayıcı TPB başta olmak üzere yasaklı olan tüm sitelere erişime imkân tanırken, özellikle İran, Kuzey Kore, Hollanda, Belçika, Finlandiya, Danimarka, İtalya, İngiltere ve İrlanda gibi internet servis sağlayıcıları tarafından erişimi engellenen sitelerin oldukça fazla olduğu ülkelerde yoğun olarak kullanılması bekleniyor.

Sansür korsan tarayıcı ile ortadan kalkıyor

İnternet sansürlerinin önüne geçebilmek için PirateBrowser ismiyle kendi web tarayıcılarını üreten Pirate Bay tarafından blog sayfalarında yapılan açıklama ise şu şekilde:
“TPB veya diğer torrent sitelerine yasaklandığı için erişemeyen birilerini tanıyor musunuz? Onlara Pirate Browser’ı önerin. Pratik, tek tıkla çalışan tarayıcı, internet sansürünü ve bloklamaları alt ederken, erişimi engellenen siteleri anında erişilebilir kılıyor. Reklam yazılımları, araç çubuğu veya diğer saçmalıklar yok… Sadece yeniden tasarlanmış bir Firefox tarayıcısı. 10. yaşımızı kutlarken kullanıcılarımıza ve TPB’ye güzel bir hediye..”

Pirate Browser’ı indirmek için http://piratebrowser.com/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun