Yaşam Tarzı İnternet 20 MART 2012 / 14:17

Korsan içerik uzaya taşınıyor

Korsan içerik uzaya taşınıyor

Dünyanın en ünlü paylaşım siteleri arasında yer alan İsveçli Pirate Bay, sunucularını uzaya taşıyarak dünyadaki kontrollerden kaçacağını açıkladı.Bundan dört yıl önce Pirate Bay, Britanya adasının Avrupa’ya bakan kısmında yer alan Sealand adasında bir yer almayı planladığını açıklamıştı. Hukuksal varlığı tartışmalı olan ve dünyada ülke olarak tanınmayan adanın hiçbir hukuki bağımlılığı olmadığı için İsveçli internet korsanları, bu ülkede sunucularını barındırmak istemişti.

Bu hafta yine uluslararası baskıdan kurtulmak için çok daha ilginç bir fikir ortaya atıldı. Pirate Bay kayıp bir adada yerleşmek yerine, kendini uzayda konumlandırarak hukuksal yaptırımlardan kaçınmayı hedeflediğini açıkladı.

Dünya çapında 50 ülkedeki korsan partisi yandaşlarının ortak kararında; sunucuların ülkeler tarafından denetlenmesinin önüne geçilebilmesi için korsan bir uydunun uzaya yerleştirilmesi fikrinde birliğe varıldı.

Böylece artık şirketlerin telif hakları nedeniyle üstlerine gelmesinin önüne geçmeyi hedefleyen internet korsanları, geçtiğimiz yıl oyun yapımcılarının kazandığı sembolik galibiyetin de karşılığını vermeyi hedefliyor.

Peki plan hayata geçebilir mi?

Tabii internet korsanlarının bu kararı heyecan verici olsa da biraz romantik. Zira birçok teknik detay, çok fazla para ve önemli bir bağlantı hızına ihtiyaç duyulacak. Yaşanan en ufak bir sorunun bile ne kadar sürede telafi edilebileceği de belli değil.

Bunun yanında herhangi bir arıza durumunda uyduya ulaşmak da oldukça zor ve maliyetli olacak. Torrentfreak’te konuyla ilgili yapılan yorumda şu sözler hatırlatılıyor:

“Hiçbir şey imkansız değildir, ancak ihtimaller astronomik şekilde bunun karşısındadır”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun