Yaşam Tarzı İnternet 21 HAZİRAN 2012 / 15:09

Klout gerçek yaşamı da ölçümleyecek

Klout CEO’su Joe Fernandez sosyal ağlarda kişilerin etkinliğini ölçen Klout’un yakın zamanda insanların gerçek hayattaki etkilerini ölçeceğini açıkladı.İnsanların sosyal medyadaki etkinliklerine göre onların “ne kadar sözünün geçtiğini” puanlarıyla belirleyen Klout, önümüzdeki dönemde gerçek hayatımıza da girmeyi hedefliyor.

Londra gerçekleştirilen LeWeb London ’12’de konuşan Klout CEO ve Kurucu Ortağı Joe Fernandez, ölçümleme hizmetini insanların gerçek hayatlarına da uyarlamak için bir güncellemeyle ortaya çıkacaklarını açıkladı.

Ancak Fernandez, bir insanın gerçek hayattaki Klout puanının nasıl oluşturulacağını, yani bu kişinin diğer kişiler üzerindeki etkisini nasıl ölçeceği konusunda bir bilgi vermedi. Konuşmasında “gerçek hayata için ilginç bir yolun başında olduklarını” dile getiren Fernandez, Warren Buffett örneğini vererek kişinin gerçek hayattaki etkinliğinin ölçülebileceğini vurguladı.

Belki de Klout, geleneksel medyada yer alan haberler ve oluşturulan kamuoyuna göre insanların etkinliğini ölçmeye başlayacak.

Bilindiği gibi Klout, Facebook, Twitter, LinkedIn, Google Plus ve diğer sosyal ağları birbirine bağlıyor ve konulara ne kadar hakim olduğunuz ve arkadaşlarınız ya da takipçileriniz üzerinde ne kadar etkiniz olduğunu ölçümlüyor.

Tabii Klout ölçümlerinin ne denli etkili olduğu da tartışılıyor. Konuyla ilgili yazarlarımızdan Ulvi Yaman’ın kaleme aldığı “Sizin kaç külotunuz var?” başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.