Yaşam Tarzı İnternet 04 OCAK 2012 / 14:47

Klout 30 milyon dolar yatırım aldı

Klout yatırımcılardan 30 milyon dolar kaptı

Sosyal ağlardaki profillere göre kişilere online itibar puanı veren sistem gücünü artırıyor, yatırımlar bulut bilişim ve sosyal medya üzerinde yoğunlaşıyor.Klout’un ünü yatırımcılar arasında artıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan 100 milyondan fazla profili puanlayan sistem, Business Insider’ın verdiği bilgiye göre yaklaşık 30 milyon dolar yatırım aldı.

Şirketten yatırımla ilgili net bir açıklama gelmese de TechCrunch’ın edindiği bilgilere göre, 30 milyon dolar yaklaşık olarak doğru bir rakamı ifade ediyor.

Klout neden bu kadar yatırım alıyor?

Öncelikle şirket yüz milyonlarca sosyal profili elinde bulundurarak tam erişim imkanı buluyor. Yani Facebook, Twitter ya da diğer sosyal platformların sadece birinde yer almanız Klout uygulamasını kullanma ihtimaliyle birleşince önemli bir bilgi ediyor.

Klout puanı özellikle yurtdışında önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Zira yılbaşında Klout puanına göre insanların içeri alındığı bir parti bile düzenlendi. Kişiler kendi online görünümlerini, insanlar tarafından ne kadar sayıldıklarını ölçümleyen bir sistemi merak ediyor.

Bu doğrultuda yatırımcılar da sosyal ağlara ilginin bir sonucu olarak online itibar puanlama sisteminin değerinin çokça artacağına inanıyor. Reklamverenler için de önemli bir gösterge olan Klout, henüz tam anlamıyla gelişmiş olmasa da alınan yatırımlarla sistemin gelişmesi bekleniyor.

Eğer insanlar kendi online itibarlarını önemsemezse yatırımlar boşa gidecek. Daha önce BTnet.com.tr sayfalarında Klout’u konu eden Ulvi Yaman da sistemin gerçek içeriği algılayamadığı için gerçekçi sonuç vermediği konusunda bir yazı kaleme almıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun