Yaşam Tarzı İnternet 12 TEMMUZ 2011 / 14:36

Kazakistan WordPress’in engelini kaldırıyor

Haziran ayının ortasından bu yana kapalı olan blog platformunun açılması için WordPress’in 'hükümet yanlısı' siteleri kaldırması bekleniyor.Her ülkenin kendine göre sıkıntıları olduğu gibi sıkı bir Sovyet rejimi altında uzun süre yaşamış Kazakistan’ın iletişimi engelleme yoluna gitmeye çalışması garip geliyor. Ülkede WordPress platformu Haziran’ın ortasından bu yana kapalı durumda.

Ancak İletişim ve Bilgi Bakanlığı tarafından yapılan açıklama engellemenin kaldırılabileceğinin sinyalleri verildi. WordPress ile terörü destekleyen içeriğin kaldırılması konusunda anlaşmaya varan Kazak yetkililer, platformun açılacağını ifade etti.

Uygulanan engellemenin sebebi olarak WordPress platformunda ‘radikal İslamcı ve hükümet karşıtı görüşlerin teröre katkıda bulunması’ gösteriliyor. Geçtiğimiz Nisan ayında ülkenin otoriter Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev oyların yüzde 95,54’ünü alarak yeniden iktidara gelmeyi başarmıştı.

Ülkedeki şartların demokratik olmadığı, Nazabayev'in tüm azınlıklar ve kendi halkına karşı baskıcı bir rejim oluşturduğu son dönemde sıkça dile getiriliyor. Birçok uluslararası örgüt ifade özgürlüğü için ülkede çalışmalarını sürdürüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun