Yaşam Tarzı İnternet 23 AĞUSTOS 2011 / 09:06

Kaddafi’nin düşmesinin ardından Libya’daki meydanın adı Google Maps’te değişti

Kaddafi yönetimi düştü, meydanın adı değişti

Google’ın dünya çapında uydu üzerinden verdiği çevrimiçi haritasında Muammer Kaddafi’nin 40 yıl önce bir meydana verdiği isim hızla değiştirildi.

 İsyancıların Tripoli’ye girmeden hemen önce Pazar akşamı geç saatlerde meydanın ismi değiştirildi. Tripoli haritasında Kaddafi’nin 1960’lı yıllarda “Yeşil Meydan” (Green Square) olarak ismini değiştirdiği meydan, Kaddafi karşıtlarınca “Şehitler Meydanı” (Martyrs' Square) haline getirildi.

Daha önce meydanda bulunan tarihi tiyatroyu yıkarak büyük bir meydan yaratan Kaddafi, 1969 yılında “Bağımsızlık Meydanı” olarak bilinen meydana “Yeşil Meydan” ismini vermişti.

Peki Kaddafi’nin Tripoli’den ayrılmasının ardından nasıl bu kadar kısa sürede haritadaki isimi değişti? Aslında Google Maps de Wikipedia gibi çalışıyor. Yani kullanıcılar haritada bir yerin ismini güncelleyebiliyor. Ardından Google gelen güncellemeyi onaylıyor.

Şu anda haritada arama yapıldığında hem Yeşil Meydan hem de Şehitler Meydanı yazıldığında Tripoli’deki tarihi meydan bulunabiliyor.