Yaşam Tarzı İnternet 16 HAZİRAN 2011 / 17:52

Kaddafi muhaliflerinin yeni silahı top değil tüfek değil, Twitter

NATO istihbarat analistleri, Libya’da hava saldırılarının potansiyel hedeflerini tahmin edebilmek ve bunların başarılarını anlayabilmek için Twitter, YouTube ve diğer sosyal medya kanallarını takip ediyor.

Financial Times’a göre Twitter, Facebook ve YouTube gibi sosyal paylaşım siteleri Mısır ve Tunus’ta protesto hareketlerinin koordinasyonunda önemli bir destek noktası rolü üstlendiği için, NATO da gelişmeleri Twitter’dan ve video yüklemelerinden takip ediyor.

Libya askeri operasyonlarının sözcüsü Komutan Mike Bracken, hafta başında yaptığı açıklamada ülkedeki durumun fotoğrafını çekebilmek için kullanılan açık kaynaklardan birinin Twitter olduğunu söylemiş, “Bulabildiğimiz her kaynaktan bilgi alacağız” demişti.

NATO Twitter’dan topladığı bilgilerin kullanılmasını sağlamak zorunda, çünkü karada silahların nasıl kullanılması gerektiğini haritalayabilecek çok az özel gücü var. Karada böyle bir gözün eksikliği de, potansiyel Libya rejim hedeflerinin nasıl hareket ettiğine karar vermeyi ve havadan bir hedef vurulduktan sonra oluşan zararı tespit etmeyi zorlaştırıyor.

İyi ama bu bilgiler ne kadar güvenilir?

Ama, her ne kadar sosyal medya Libya halkının internete güncel bilgiler verebilmesini sağlıyorsa da, bunların ne kadar güvenilir olduğu da ayrı bir soru işareti.

Geçtiğimiz Salı günü bir Twitter kullanıcısı, Misurata’daki Kaddafi güçlerinin koordinatları olduğunu iddia ettiği bilgileri @NATO hesabına yönlendirdi ve hashtag’i de #libya olarak belirtti. Ama Twitter profilinden, kişinin nerede yaşadığı veya bu bilgiyi nereden aldığını anlamak imkansız.

Libya ile ilgili bilgileri İngiltere perspektifinden sunan gayriresmi Twitter kimliği olan HMS_ Nonsuch, yazdığı bir mesajda “Eğer askeri birliklerin lokasyonu mesaj olarak gönderiliyorsa, kesin enlem ve boylam da belirtin. Herhangi Arap yerlerin isimlerini doğru olarak kabul etmeyin” dedi.

Kampanyanın diğer destekçileri Twitter’ı, Libya’nın yabancı elçilerinin mobil telefon numaralarını paylaşmak için kullandı. Böylece takipçilerine onları arama fırsatı sundu ve müttefikler tarafından saldırılan hedeflerin konumlarını gönderdi. Twitter kullanıcısı 2011feb17, profilinde kendini ‘Tripoli merkezli özgürlük arayan kişi’ olarak tanımlarken, bir mesajında da “NATO’nun bize temizlemekte yardımcı olduğu şey yığınla roket ve mühimmat. Teşekkürler @NATO” yazdı.

Diğer yandan Twitter’ın hızlı hareket eden ortamında bile, istihbarat uzmanları ve askerler de çok hızlı edindikleri bilgi konusunda uyanık olmalılar. Taktik bilgileri ‘retweet’ eden takipçilere tekrar yanıt verilirken, Libyanandproud isimli kullanıcının “OLUMSUZ OLUMSUZ, Koordinatlar değişti” yazması gözden kaçsaydı istenmeyen bir sonuca yol açılabilirdi.

Diğer Twitter kullanıcıları da kendi yenilemelerinin yanlış bilgilendirmeleri yayma riski taşıdığını kabul etti. Yine de Tripoli’de büyüyen bir Avrupalı olan Blue_Roller, gözlemcilerin Twitter’da NATO için bilgi toplamada etkili bir rol oynayabileceğine hala inanıyor ve bir mesajında şöyle yazıyor: “Hiç kimse her yerde olamaz. Eğer bu yerden havaya iletişime yardımcı olacaksa, neden olmasın?”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun