Yaşam Tarzı İnternet 06 AĞUSTOS 2013 / 10:17

Jeff Bezos Washington Post'u neden satın alıyor?

İnternet alışveriş şirketi Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos, Washington Post'u 250 milyon dolara satın alacağını açıkladı.  Peki ama zarar eden bir gazeteyi Bezos neden satın alıyor?İnternet alışveriş şirketi Amazon.com'un kurucusu Jeff Bezos, Amerika Birleşik Devletleri'nin en etkili gazetelerinden Washington Post'u 250 milyon dolara satın alacağını açıkladı. Bu satışla Amazon şirketinin bir ilgisi bulunmadığı, Bezos'un Washington Post gazetesini kendi kişisel varlığının yaklaşık yüzde 1'lik bölümünü harcayarak aldığı belirtildi.

Jeff Bezos, yaptığı yazılı açıklamada, Washington Post'un yayıncılık değerlerinin değişmeyeceğini belirtti ancak internetin haberciliğin her aşamasını değiştirmeye başladığını vurguladı.

80 yıldır Washington Post gazetesi Graham ailesine ait. Gazetenin Yönetim Kurulu başkanı Donald Graham, "Uzun yıllardır bu sektörün içinde olmamız verdiği deneyim, artık yeni bir ismin Washington Post için daha iyi olabileceğini düşündürdü" dedi. Jeff Bezos'un teknoloji ve iş dünyasındaki dehasının kanıtlanmış olduğunu belirten Graham, "Uzun vadeli vizyonu ve kişisel özellikleri, Bezos'u Post için doğru bir isim olarak öne çıkardı" dedi.

Gazete yayıncılığı, özellikle düşen tiraj ve reklam gelirleri nedeniyle uzun süredir bir bocalama dönemi geçiriyor. İnternet üzerinden elde edilen reklam gelirleri ise basılı gazetelerin elde ettiği reklam gelirini karşılamıyor. Jeff Bezos, Washington Post gazetesi çalışanlarına gönderdiği mesajda, gazetenin günlük işleyişine karışmayacağını ve Washington Post'un yayıncılık değerlerinin değişmeyeceğini belirtti.

Bezos, mesajında "Önümüzdeki yıllarda Post'ta elbette değişiklikler olacak. İnternet haber yayıncılığının her aşamasını değiştiriyor. Haber daha çabuk tüketiliyor, uzun soluklu maddî kaynaklar, reklamlar azalıyor, yeni rakipler ortay çıkıyor. Bunların bazılarının ya hiç masrafı yok ya da çok düşük bir maliyete sahipler" diyerek yeni dönemde yeni bir yayıncılık anlayışına geçiş planladığının işaretini verdi.Bezos neden bu yatırımı gerçekleştirdi?

Hemen hatırlatalım satın almanın Amazon.com ile bir bağlantısı bulunmuyor. Jeff Bezos tamamen kendi varlığıyla gazeteyi satın aldı. Washington Post’un ana sitesinin dışındaki dijital varlıklarını satın almanın dışında tutan Bezos, geçtiğimiz yıl Business Insider’ın web yayınına 5 milyon dolarlık yatırımda bulunmuştu.

Peki bu yatırım hem Amazon hem de medya sektörü için ne ifade ediyor? Jeff Bezos’ın uzay yolculuğu için geliştirilen projeleri, atomik saat üretimi gibi değişik yatırımlarını duymaya alışmıştık. Ancak Bezos’un 250 milyon doları bir gazete için ödemesi, Red Sox’un sahibi olduğu John Henry’nin Boston Globe için New York Times’a 180 milyon dolar ödemeye karar vermesinin nedeni pek de anlaşılamadı.

Bezos’un satın almasıyla ilgili söylentiler arasında, Washington Post’un editöryel ekibinin eşcinsel evlilikler ve internet üzerinden satışlardaki vergiler konusunda yaptığı etkili yayınlar olduğu iddiaları bulunuyor. Forbes yazarlarından Peter Himler’a göreyse satın almanın ardında şu sebepler yatıyor:
1. 25 milyar dolarlık bir serveti bulunan bir kişi için çok küçük bir meblağ olması, servetinin yalnızca yüzde 1’ini vermesi Bezos’ın etkili bir yayını alması için önemli sebeplerden biri.

2. Önemli bir inovasyoncu olarak görülen Bezos’ın zorlandığı görülen yayın için bir fırsat olabilir. Washington Post çalışanlarına bir mektup yazan Bezos, şu ifadeleri kullandı:

Keşfetmeliyiz, yani denemeliyiz. Bizim mihenktaşımız okuyucularımız olacak, onların ne ile ilgilendiklerini –kamu, yerel liderler, restoran açılışları, kanaat önderleri, işletmeler, dernekler, yerel yönetimler, spor gibi konuları- ele alıp dönüş yapmalıyız. Yeni keşiflerin fırsatı konusunda oldukça iyimser ve heyecanlıyım.”

3. Jeff Bezos ve PayPal’ın kurucularından Elon Musk’ın sosyal yaşama ne kadar değer verdikleri biliniyor. Bu milyarderler paralarını sosyal yaşamın gelişimi için harcayabiliyor. Yine yazılan mektuba dönelim:

Özgür toplum için gazetecilik kritik bir rol oynuyor ve ABD’nin başkentinde merkezi bulnan gazete olan The Washington Post daha da önemli.”Jeff Bezos’ın hamlesini değerlendiren Business Insider yazarı Henry Blodget ise şunları söylüyor:
“Jeff Bezos ilk olarak Washington Post’u satın almanın keyifli bir iş olacağını düşünüyor ve benim görüşüme göre, her şey kötü gitse bile Bezos bunu sorun etmeyecektir. Roketlere ve atomik saatlere yatırım yapan bir adamdan söz ediyoruz sonuçta. Her zaman para dönüşünü gözeterek yatırım yapmıyor. İkincisi, bence Bezos, dijital habercilik işi ile kendi işi olan e-ticaret arasında doğrudan bir bağlantı görüyor.”

Henry Blodget, Bezos’ın yayıncılığı kendi işinde nasıl kullanılabileceğini şu şekilde özetliyor:
“Amazon zaten içerik üretiminin ve dağıtımı işinde. Haberse sadece bu içeriğin bir başka çeşidi. Washington Post içerikleri var olan içeriklerle birlikte okuyuculara sunulabilir.

Amazon şu anda bir abonelik ve medya aracı iş yapıyor. Amazon’un üst seviye aboneleri ücretsiz filmler ve dizileri izleyebiliyor. Kindle satın alanlar da ücretsiz kitaplara erişebiliyor. Bezos, dijital yayıncılık için hizmet sunan bir şirket sahibi olarak artık içerik de üreten tarafa geçebilir.

Haberler, internette en fazla trafik yaratan kaynaklardan biri ve bu trafik insanların aynı zamanda alışveriş yapmasını sağlayabilecek durak haline gelebilir. İçerik ile satışın daha fazla birleştiği çözümler önümüze gelebilir.

Amazon, yerel kurye işine giriyor ve Washington Post çoktandır bu işin içinde zaten. Günlük gazetenin yanında yapılan alışverişler neden kullanıcıların evine gelmesin ki?”

Bezos’ın satın aldığı Washington Post, yılda yaklaşık 50 milyon dolar kaybediyor. Önümüzdeki günlerde Bezos’ın gazeteyi nasıl kullanacağı ve kâra geçirip geçiremeyeceği ortaya çıkacak. Ayrıca Bezos'ın hamlelerine göre,  ilerleyen günlerde, içerik üretenlerin yatırım alması ya da doğrudan satın alınması konusunda bir yaygınlaşma da görülebilir. Belki de internet üzerinden iş geliştiren birçok girişimci güvenilir içerik için yayınlara -olması gereken- değeri farklı bir yolla verebilir. Zira basılı yayıncılık kan kaybederken, internet yayınlarının da beklenen geliri elde edemediği biliniyor. Bezos gibi yatırımcılar -bağımsız yayıncılık ilkelerine bağlı kalmak kaydıyla- yayınların hayatta kalmasını, gelişmesini sağlayabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun