Yaşam Tarzı İnternet 16 MART 2012 / 15:36

İzlanda'nın derdine sosyal medya çare oluyor

İzlanda sosyal medya ile kalkınacak!

İzlanda, 2008 yılında iflas etmesine kadar varan ekonomik krizin ardından yaralarını internet ve modern teknolojiye verdiği önemle sarmaya başladı. Ülkeyi 16 yıldır yöneten lider Ólafur Ragnar Grímsson, ülkenin 2008 yılında dibe vurmasının ardından sosyal krize de dönüşen ekonomik krizi, sosyal medya üzerinden yaptığı hamlelerle yavaş yavaş düzeltmeye başladı. Krizin sadece ekonomik olmadığının altını çizen Grímsson, sosyal olarak krizi aştıkları takdirde, bunun ekonomiye de yansıyacağına inandığını vurguladı.

İzlanda adına açılan Facebook, Twitter, Tumblr gibi sosyal medya  hesaplarıyla nüfusu sadece 318 bin olan ülke, bugüne kadar görmediği turizm ve kültür geliri sağlamış durumda. Özellikle sosyal mecralarda yürütülen kampanyalarla İzlanda vatandaşlarının, yabancı ülkelerden gelen turistleri evlerin ağırlamaları ve ülkeyi tanıtmaları yönünde teşvik edildiği gibi, bu sosyal kampanyalar sayesinde İzlanda halkının da özgüvenini yeniden kazanması sağlandı.

Sosyal medyanın tamamen hükümet tarafından yönetildiği İzlanda, sosyal medya kullanımı konusunda halkı oldukça teşvik eden yaklaşımlar içinde. Halkı, ülkenin sosyal medya hesaplarını paylaşması, yorum yapması ve eklemesi yönünde teşvik eden hükümet, bu şekilde ekonominin iyice canlanacağına inanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun