Yaşam Tarzı İnternet 17 OCAK 2013 / 12:31

ITU internetin kontrolü konusundaki ısrarını sürdürüyor

ITU internetin kontrolü konusunda ısrarcı

ITU (Uluslararası Telekom Birliği) internet kurallarının yeniden yazılmasını ve kontrolün hükümetlere bırakılmasını sağlayacak yeni bir girişim başlattı. Geçtiğimiz Aralık ayında Dubai’de gerçekleşen ITU toplantısında interneti de içerisine alan geniş kapsamlı bir iletişim anlaşmasıyla gündeme gelen “internetin hükümetler tarafından kontrol altına alınması” planı, toplantının üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmesine rağmen tekrar gündeme geldi.

BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure her ne kadar "İnternet zengin dünyanın ayrıcalığı olmaya devam ediyor, örgütümüz bu durumu değiştirmek istiyor" dese de, ABD Toure ile aynı fikirde değil.

ABD, ITU’nun konuyla ilgili bazı taleplerinin oldukça düşündürücü olduğunu belirtirken, özellikle hükümetlerin interneti kontrol etmesinin, düşünce özgürlüğüne büyük bir darbe vuracağını düşünüyor.

Önerilerin mevcut demokratik yapılarına uygun olmadığını düşünen ülke, bu konuda her türlü öneriye şiddetle karşı çıkacaklarının altını çiziyor.ABD’nin iddialarını kabul etmeyen Toure, grup olarak düşünce özgürlüğüne darbe vuracak hiç bir girişimlerinin olmadığını söylüyor. Amaçlarının dünya çapında ortak bir internet yol haritası çizmek olduğunu dile getiren Toure, bu konuda birlik olunması durumunda mevcut internet altyapısının gelişerek veri trafiğinin çok daha hızlanabileceğini ifade ediyor.

ITU’ya en önemli maddi desteği veren ülkenin ABD olması, işleri ITU için oldukça zorlaştırıyor. Bunun yanı sıra ITU’nun internet kontrolünün hükümetlere devredilmesini protesto etmeyi ve gruba verilen maddi kaynakların kesilmesini amaçlayan internet sitesi de tehditler arasında yer alıyor.

Defundtheitu.org adlı siteye göre ITU, bu amaçları uğruna yılda 180 milyon dolara yakın para harcıyor. Site, ITU'ya yapılan maddi desteklerin azalması durumunda, grubun eskisi kadar aktif bir çalışma içinde olamayacağını ve 'açık internetin' devam edeceğini iddia ediyor. Bunun yanı sıra, grubu özgür düşünce ve internetin önündeki en büyük engel olarak gösteren site, ITU'nun yeni internet kurallarının yürürlüğe girmesi durumunda, hükümetlerin insanları çok daha rahat bir şekilde kontrol edeceğinin altını çiziyor.

Bunun yanı sıra defundtheitu.org adresine bağlı bir grup, ABD Başkanı Barack Obama’ya ITU’ya yapılan maddi desteği azaltması yönünde ricada bulunurken, başlatılan imza kampanyasında şu ana dek 415 imza toplandı. Şubat ayında gerçekleşecek toplantıya kadar ulaşılması gereken imza sayısı ise 25 bin.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun