Yaşam Tarzı İnternet 01 ARALIK 2011 / 12:48

İtalya mahkemesinden örnek karar: "Okuyucu yorumlarından site editörü sorumlu değildir!"

"Okuyucu yorumlarından editör sorumlu değildir!"

İtalya'da mahkeme, web sitesi içerik yöneticilerinin web sitelerinde yer alan başkaları tarafından yazılmış yorumlardan yasal olarak sorumlu tutulamayacağına hükmetti. İtalya'daki Cassation Mahkemesi, L'Espresso gazetesinin internet sitesinde yer alan okuyucu yorumları nedeniyle site sahibi hakkında açılan ceza davasını karara bağladı. Mahkeme, sitede yer alan başkaları tarafından yazılmış yorumların yasal sorumluluğunun site yöneticisi üzerine yüklenemeyeceğine hükmetti.

Cassation Mahkemesi'nin bu kararı, Bologna'da yer alan iki alt mahkemenin verdiği "Editör sorumludur" kararına rağmen geldi. Kararın gerekçesinde şöyle denildi: "Basılı gazetelerde yer alan tüm içerikten editör sorumludur. Ancak internet sitesi basılı bir yayın olarak düşünülemez ve basılı yayınlarda uygulanan kararlar birebir internet sitelerinde uygulanamaz."

İtalya'da alınan bu karar önemli, zira ülkede site yöneticileri aleyhine alınan kararlar yürüyüp gitmiş vaziyette. Örneğin 2010 yılında engelli bir çocuğun arkadaşları tarafından itilip kakılmasına dair bir videonun platform üzerinden yayınlanmasına izin verdikleri gerekçesiyle 3 Google yöneticisi 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Haberin detaylarını bu adreste görebilirsiniz.