Yaşam Tarzı İnternet 01 ARALIK 2011 / 12:48

İtalya mahkemesinden örnek karar: "Okuyucu yorumlarından site editörü sorumlu değildir!"

"Okuyucu yorumlarından editör sorumlu değildir!"

İtalya'da mahkeme, web sitesi içerik yöneticilerinin web sitelerinde yer alan başkaları tarafından yazılmış yorumlardan yasal olarak sorumlu tutulamayacağına hükmetti. İtalya'daki Cassation Mahkemesi, L'Espresso gazetesinin internet sitesinde yer alan okuyucu yorumları nedeniyle site sahibi hakkında açılan ceza davasını karara bağladı. Mahkeme, sitede yer alan başkaları tarafından yazılmış yorumların yasal sorumluluğunun site yöneticisi üzerine yüklenemeyeceğine hükmetti.

Cassation Mahkemesi'nin bu kararı, Bologna'da yer alan iki alt mahkemenin verdiği "Editör sorumludur" kararına rağmen geldi. Kararın gerekçesinde şöyle denildi: "Basılı gazetelerde yer alan tüm içerikten editör sorumludur. Ancak internet sitesi basılı bir yayın olarak düşünülemez ve basılı yayınlarda uygulanan kararlar birebir internet sitelerinde uygulanamaz."

İtalya'da alınan bu karar önemli, zira ülkede site yöneticileri aleyhine alınan kararlar yürüyüp gitmiş vaziyette. Örneğin 2010 yılında engelli bir çocuğun arkadaşları tarafından itilip kakılmasına dair bir videonun platform üzerinden yayınlanmasına izin verdikleri gerekçesiyle 3 Google yöneticisi 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Haberin detaylarını bu adreste görebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun