Yaşam Tarzı İnternet 01 AĞUSTOS 2012 / 09:49

İsviçreli futbolcu Michel Morganella olimpiyatlardan ihraç edildi

Olimpiyatlardaki ırkçılık sosyal medyaya yansıyor

Londra 2012’de İsviçre Milli Futbol Takımı’nda top koşturan Michel Morganella, Pazar günü oynanan maç sonrası Güney Koreli futbolculara yönelik attığı “ırkçı tweetler” yüzünden takımdan ihraç edildi.Geçtiğim hafta Yunan atlet Voula Papachristou’nun olimpiyat kadrosunda bulunan Afrika kökenli sporculara yönelik “ırkçı şakasından” sonra, bu defa da İsviçreli Milli Futbol Takımı oyuncusu Michel Morganella, ırkçı söylemlerinden sonra olimpiyat kadrosundan çıkarıldı.

İsviçre'nin Güney Kore'ye Pazar günü 2-1 yenildiği maçtan sonra, rakip takımın futbolcularına sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan sataşan Morganella, takımdan ihraç edildi. Twitter üzerinden Güney Koreli futbolculara “Akıl hastası ezikler” diyen Morganella, attığı tweetle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Konuyla ilgili konuşan İsviçre Olimpiyat Kafilesi Başkanı Gian Gilli, Morganella Güney Kore Milli Takımı'nın olduğu kadar Güney Koreliler'in de onurunu kırıcı ve aşağılayıcı ifadeler kullandığını ve ayrımcılık yaptığını söyledi.

Morganella, ırkçı yaklaşımlar ve söylemler sebebiyle olimpiyatlardan ihraç edilen ikinci sporcu oldu.