Yaşam Tarzı İnternet 27 MAYIS 2011 / 16:03

İşte STK’ların "güvenli internet" için önerileri

25 Mayıs’ta Bilgi Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile sivil toplum örgütlerini (STK) bir araya getiren Güvenli İnternet Çalıştayı’nda ortaya çıkan önerilerin İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren tarafından ilgili makamlara bildirileceği açıklandı. Tüm öneriler ve öneride bulunan STK'lar haberin detayında yer alıyor.

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren'den sivil toplum örgütleri yetkililerine gönderilen e-posta'da, internet güvenliği için STK'lar tarafından getirilen çözüm önerilerinin Ulaştırma Bakanlığı ve BTK ile önümüzdeki hafta içinde paylaşılacağı bildirildi.

O gün konuşulanlara ek  olarak toplantıya katılan kişilerin 1 Haziran tarihine kadar ilave yapabileceği aktarıldı. Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu öneriler şu şekilde sıralanıyor:
1. TELKODER: BTK’nın kurul kararı iptal edilsin ve şu 3 maddeye ilişkin uygulama yapılsın:

a. Merkezi filtreleme olmamalı.

b. Filtreleme her ISP’nin kendi belirlediği ve kullanıcıların taleplerine göre şekillensin.

c. ISP ve STK’lar filtreleme konusunda kullanıcıya yönelik algı oluşturmada aktif rol almalıdır.

d. Filtreleme konusu STK’lar bünyesinde tartışılmalıdır. BTK regülatör kurumdur, icracı olmamalıdır.

2. İsmail Hakkı Polat (Kadir Has Üniversitesi): İşin eğitim ve bilinçlendirme yönü ön plana çıkartılmalıdır. Kurul kararı geri çekilmelidir. Bu bilinçlendirme kampanyasına destek verecekler. Ulaştırma Bakanlığının Evrensel Hizmet fonu bu amaçla kullanılsın. Tüm okullara yeni medya okur yazarlığı ile ilgili dersler konulsun. Türkiye’deki tüm iletişim fakülteleri internetin bilinçli kullanımı konusunda içerik hazırlayıp, tüm halkı bilgilendirmek için sertifika programı düzenlensin.

3. EKŞİ SÖZLÜK: BTK’nın şeffaf olması lazım. Kurumun dışsal bir otorite tarafından denetlenmesi gerekiyor (STK ve özel sektörün de dahil olduğu).

4. ÖZGÜR UÇKAN: Yurt dışından verilen örneklerin hiçbirinde devlet tarafından bu iş yapılmıyor. Bu yanlıştan dönmek kurul kararını iptal etmek lazım. İsteyen istediği filtreyi kullansın. BTK icracı olmasın, düzenleyici olsun. Demokratik ülkelerde olduğu gibi STK’lar aracılığıyla bu işi takip etsin.

5. Alternatif Bilişim Derneği: Karar iptal edilsin, filtreleme tercihe bırakılsın, tüm düzenlemelerde kişisel verilerin korunmasına vurgu yapılsın. Merkezi filtreleme olmasın. Eğitim konusuna destek veriyoruz. DNS, proxy teknolojileri yasaklama şeklindeki tercihten vazgeçilmesi gerekir.

6. İst. İnt. Kafeciler Esnaf Odası Başkanı Metin Baltaoğlu: Meslek odası olarak hazırlanan ücretsiz filtreleme yazılımının ortak bildirimle veri tabanı havuz sistemini akademisyenlerle STK’ların kontrolüne bırakılsın. Yapılan ihbarlar değerlendirilsin. İsteyen vatandaşlar bu veri tabanını kullansın.

7. AYTEKİN YİĞİT (İnt. Kafe. Odası Başkan Vekili): Bilinen STK’lardan oluşan bağımsız ve yaptırım gücü olan bir kurul oluşturulması (akademisyen, hukukçu ve psikologlardan oluşan) ve bu kurulun tüketici şikayetlerini değerlendirmesi , yasaklanması istenen siteler hakkında değerlendirme yapması, kurulun belirlediği listenin ailelerin tercihine bağlı olarak evlerde kullanılmasının sağlanması; BTK veya İnternet Kurulu kapsamında olablir ama icra gücü yaptırım ve denetim gücü olsun. Eğitim ve aydınlanma projesi kapsamında İnternet Kafelerden faydalanılsın aile eğitimi konusunda.

8. EZGİ KÖKSAL (İnternetime Dokunma Etkinliği/sosyal medya): Sosyal medyayı gençler kullanıyor en fazla. Bu medya aracılığıyla BTK veya TİB gibi kurumların kararlarını sosyal medya üzerinden görüşe açması ve gençlerin görüşlerini doğrudan bu mecradan alalım. BTK’nın neden facebook/twitter sayfası yok. Gençler unutulmasın.

9. SERHAT AYAN (Bugün gazetesi):

a. Filtreleme madem ki çocuklar için yapılıyorsa mevcut listeden (standart paketten) müstehcenlik tanımı çıkartılsın

b. Sehven kapatılan siteler, buna sebep olan TİB veya BTK cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmalı. Hesap verebilir olmalılar.

10. FATİH SARI (Bilişm Muhabirleri Derneği): 5651 sayılı kanunu masaya yatırmak lazım. TİB’i doğuran yasa bu. 5651’in dünya standartlarına getirilmesi lazım.

11. ATIF ÜNALDI: karar kaldırılsın. Bundan sonra alınacak kararlarda niyetler açıkça ortaya konulsun. Eğer karar kalmaya devam edecekse 11. Madde kaldırılsın.

12. CENGİZ TANRIKULU: idari para cezalarına ilişkin madde 9/f.8 muğlak. Açığa kavuşturulsun.

13. TBD: filtreleme ilkelerinin BTK tarafından belirlenmesi, filtrelemenin ISP seviyesinde yapılması, loglama yapılmayacağının açıkça belirlmesi, İnternet Kurulu altındaki bir komisyon tarafından filtrelenen içeriğe yönelik şikayetlerin değerlendirilmesi gerekir.

14. LAMBDA İSTANBUL: kişilerin ifade özgürlüğüne ilişkin, kendilerini ifade etikleri sitelerin filtrelenmemesi, sansürlenmemesi, kelimeleri temel alan filtreleme taslağının tamamen geri çekilmesi, belirli toplulukları tanımlayan (lezbiyen, gay gibi) kelimelerin yasaklanmaması.

15. SELİN KUNT (Habertürk internet gazetecisi): uygulama tamamen kaldırılsın. Ama devam edecek olursa madem 4 farklı pakette filtreleme olacak o zaman standart paketten çocuk pornograsfisi hariç hepsi kaldırılsın. Ve bütün erişim engellemeler kaldırılsın.

16. Alternatif bilişim derneği (ekleme): STK’lar olarak daha sıkı işbirlikleri yapalım.

17. TBV/TÜBİSAD: kurum kararında yapısal değişiklikler yapılmalı. Öncelikle veri tabanlarının ve veritabanı sahiplerinin düzenlenmesi gerekir. (BTK hariç) Herkesin istediği zaman veri tabanı oluşturmasını, seçebilmesini ISP’lerin bunları kullanıcılarına sunabilmesi. Veritabanlarından çıkış için gerekli prosedürün düzenlenmesi gerekir. İtiraz mekanizmalarının oluşturulması gerekir. 5651 sayılı kanunda değişklik yapılması ve bunun için TCKdaki suçlardan hareket edilmesi gerekir. Veri tabanlarının kayıt ettirilmesi ve sürecin düzenlenmsi gerekir. Eğer karar değişmeyecekse bildirimlerin abonelik sözleşmesi ile alınmaması, bilgilendirmelerin sms ile de yapılabilmesi.

18. Leyla KESER BERBER (Anne Olarak ifadesidir): Filtreleme konusunun ISS’ler ve aboneleri arasında akdi olarak çözülmesini öneriyorum. ISS’ler kullanıcı talepleri doğrultusunda katma değerli hizmetler olarak bu paketleri oluşturmalı ve kullanıcılarına sunmalıdır.

Bilişim Muhabirleri Derneği Başkanı Fatih Sarı'nın toplantıyla ilgili değerlendirmesini http://www.btnet.com.tr/26977-25-mayista-btk-tib-ve-stklarin-bir-araya-geldigi-toplantida-neler-konusuldu-video.html adresinde bulabilirsiniz.
YORUMLAR
Murat YILMAZ 30 MAYIS 2011 / 13:45 0 0
Değerlendirmeye katılan kişiler aynı devlet gibi karar alan yada alınmasında etkili kişiler. Burada en çok dikkate alınacak 18 madde bir anne olarak ifadesini belirten kişidir. Diğer kişiler ellerinde hiç bir bilgi yada belge olmadan temsil ettikleri kitle adına niyet belirtmektedir. BU toplantıda bir psikolog, bir öğretmen, bir baba, 15 yaşında bir öğrencininde fikri alınmalıydı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun