Yaşam Tarzı İnternet 08 EYLÜL 2011 / 19:07

İspanya Twitter’ı AB ülkelerine şikayet etti

İspanya Twitter’ı AB ülkelerine şikayet etti

Bir süre önce Twitter’dan beslenme düzensizliğini teşvik eden mesajların kaldırılmasını talep eden İspanya, beklediği cevabı alamayınca Avrupa Birliği’ne başvurdu.İspanya Sağlık Bakanı Leire Pajin, Avrupa Birliği’nin beslenme alışkanlığı konusunda endişe ettiklerini bildirerek, bir an önce bir şeyler yapılması gerektiğini dile getirdi. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve sağlıksız nesillerin ortaya çıkışının sadece kendi sorunları olmadığını vurgulayan Pajin, “Bir arada durarak Twitter ya da diğer sosyal ağlardan -sağlıksız beslenme alışkanlığı yaratan- profillerin engellenmesi konusunda yardım istemek zorundayız” dedi.

Özellikle artan 'anoreksiya' hastalığı nedeniyle genç neslin sağlığını kaybettiği ifade ediliyor. Gençler sosyal medyadan etkilenerek gün geçtikçe zayıflamaya çalışıyor.

İspanya daha önce Twitter’dan beslenme dengesizliğini teşvik eden profillerin engellenmesini talep etmişti. Ancak Twitter, ifade özgürlüğünü vurgulayarak talebi reddetmişti. Eğer mahkeme kararı alınır ve uygulanırsa Twitter’ın tamamen kapanma riski bulunuyor. Bu nedenle Twitter’ın yeni bir hamleyle bahsi geçen profilleri engelleyebileceği düşünülüyor.