Yaşam Tarzı İnternet 12 ARALIK 2011 / 16:57

İşe Facebook’tan ulaşma zamanı

Facebook'tan iş bulma devri başlıyor

Yeni kariyer fırsatları ararken akla ilk gelen sosyal ağ muhtemelen Facebook değil, kariyer siteleridir. Ancak Monster.com BeKnown isimli profesyonel bir networking uygulaması ile önemli bir yeniliği hayata geçiriyor.Kurulan yapı kullanıcılara Facebook içinde kendi profesyonel kimliklerini oluşturma imkanı sunuyor.

Reuters'e konuşan Monster Worldwide Global Ürün Müdürü Tom Chevalier, “İnsanlar Facebook’ta çok zaman geçirirken, bir taraftan da şirketler potansiyel yeteneklerle bağlantıya geçebilmek için yaratıcı ve verimli araçlar bulma çabasında” diyerek bu yapının hedefini özetliyor.

BeKnown ile iş fırsatları kullanıcının iş deneyimi ve network bağlantılarına bağlı olarak gösterilecek. Uygulama, kullanıcının ilgisini çekebilecek potansiyel iş fırsatlarını da tanımlıyor. Uygulamanın kullanıcıları iş deneyimlerine bağlı olarak görsel amblemler kazanabiliyor. Chevalier, “Kişinin bağlantıları da becerilerinizle ilgili sizi onaylar ve bu da söylediklerinizin onayı gibi olur” dedi.

Haziran ayında kullanıma sunulan uygulama kullanıcıların geçmiş kolej dönemlerindeki kişilerle bağlantıya geçebilmeleri ve onların sunduğu iş fırsatlarından haberdar olmaları için ‘kolej sayfaları’ eklentisiyle yenilendi.

Facebook üzerinde profesyonel bir yapı kuruluyor

BeKnown’a bir iş ilanı gönderildiği zaman, bu gönderimi yapan kişinin mezuniyet tarihi de biliniyor ve iş arayan aynı okuldan insanlar arasında bir iletişim başlayabiliyor. Chevalier’e göre, BeKnown’un, kullanıcının sosyal ve profesyonel hayatlarını, bu iki yapıyı tamamen ayrı tutarak kesin bir biçimde ayırdığına dikkat çekiyor. Bu ayrımın hem kullanıcıların sosyal ağa dair beklentileri hem de bu yapıda profesyonel olarak yapabilecekleri göz önüne alındığında çok önemli olduğunu belirten Chevalier, bunun için insanların kendilerini rahat hissedebilecekleri sınırlar oluşturmanın önemli olduğu kanısında.

Yenilenmiş uygulama aynı zamanda şirketin Facebook sayfalarında da iş fırsatlarını sıralıyor. Facebook’ta buna benzer bir diğer uygulama da geçtiğimiz yıl hayata geçen BranchOut. Öte yandan BeKnown, iPhone ve Android ile de uyumlu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun