Yaşam Tarzı İnternet 16 HAZİRAN 2010 / 13:02

İş zekasına Türk yorumu

Türk menşeli iş zekası platformu yaratan Worldbi, Amerika'da ofis açmaya hazırlanıyor.

Türk menşeli iş zekası platformu yaratan Worldbi, Amerika'da ofis açmaya hazırlanıyor.


Küresel ölçekteki az sayıdaki şirketin rol aldığı ve dünyada hızla gelişen iş zekası pazarında bir Türk şirketi de rol alıyor. İTÜ Arıteknokent'te gelişen bir şirket olan Worldbi, oluşturduğu iş zekası platformu ile farklı coğrafyalara çözümlerini taşıyor. Afgan Petrolleri şirketi için yapılan projeyle Afganistan'a iş zekası çözümü ihraç eden ilk şirket olma unvanını da alan şirket, dört yıldan bu yana yoluna TTGV ortaklığıyla devam ediyor.

Türkiye'de iş zekasını uluslararası standartlarda üretip yurtdışına ihracat yapabilecek bir şirket olmak isteğiyle yola çıktıklarını ve 13 yıllık bilgi birikimlerini tüm çözümleri kapsar şekilde bir iş zekası platformuna dönüştürdüklerini belirten Worldbi Uluslararası Pazarlama ve Satış Direktörü Cem Cengiz Yılmaz, yıllar içinde kazandıkları tecrübeleri aktararak web ortamında görselliği çok daha yüksek istatistiki tahminleme modelleri olan yeni bir yapı geliştirdiklerini belirtiyor. Platformlarıyla Oracle, IBM gibi birçok veri tabanına bağlantı sağladığını belirten Yılmaz, "Suxess iş zekası platformuyla birlikte artık Worldbi çözümlerinin getirdiği tüm özellikleri bir platformda topladığımız bir ürün yarattık ve bu platformla çözüm sunuyoruz" diyor.

Bütünleştirme ve çevrimiçi güncelleme olanağı

Platformun yaratım aşamasında ERP yazılımları ile bütünleşmenin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Yılmaz'a göre iş zekası çözümleri açısından da en önemli nokta bütünleştirme süreci. Bunun kullanıcı için ekstra maliyetleri de beraberinde getirebildiğini ifade eden Yılmaz, geliştirdikleri sistemle 4,5 dakikada kurulabilecek bir yapının sözkonusu olduğunu belirterek "Bu kullanım kolaylığı sunuyor. Diğer taraftan Microsoft, Logo, Netsis, ETA gibi şirketlerin ERP'leri ile bütünleştirme sağlanabilmesi avantajının yanısıra bütünleştirmenin çevrimiçi olarak sürekli güncellenebilmesinin de çok önemli" açıklamasında bulunuyor.

Sırada Amerika açılımı var

Programlarının farklı dilleri desteklediğini ve İngilizce olarak hazırlandığını belirten Yılmaz, sekiz yıldır yurtdışında proje bazlı çalışmalarının devam ettiğini Suxess iş zekası platformu ile de 1,5 yıldır yabancı pazarlarda yer aldıklarını söylüyor. Almanya'da bir temsilcileri olduğunu ve alt bayiliklerinin oluştuğunu da belirten Yılmaz, "Almanya'da meyve suyu sektöründen bir şirket, Rusya'da ise ürünümüzü kullanan bir kimya şirketi var. Dubai, İran ve Ortadoğu'da da çalışmalarımız var. Türkiye'de ise en büyük kullanıcılarımızdan biri Türksat" diye konuştu. Küresel pazarda yeni hedeflerinin ise Amerika ve Kanada'da kendi şubelerini açmak olduğunu dile getiren Yılmaz, "Bugünlerde bu konuda bir ziyerette de bulunacağız" diyor.

Yeni gündem veri madenciliği

İş zekasının dağınık verilerin toparlanması, analiz edilmesi ve raporlanması işini yaptığını ancak bu noktada veri madenciliğinin de önem kazandığını belirten Yılmaz, dünyanın bu yöne doğru gittiğine de dikkat çekiyor. Veri madenciliği konusuna önümüzdeki beş yıl içinde çok ciddi ağırlık verileceğini dile getiren Yılmaz, "2,5 yıl önce veri madenciliği konusunda da uzmanlaşmak istediğimizi Tübitak'a bildirdik. Ve desteklerini alarak çalışmalarımızı hızlandırdık. Bizim hedefimizde iş zekası ve veri madenciliğinin ortak bir platformda ve tamemen birbirinin içine geçecek şekilde kullanılacak şekilde tasarımı yapılarak mobil ortamlarda dahi kullanılabiliyor olması vardı. Suxess iş platformu ile veri madenciliğini tam birleştirerek komple bir çözüm geliştirdik. Bu çok önemli bir adım oldu. Worldbi olarak hedeflerinde çözümlerinin doğası gereği kamu olduğunu belirten Yılmaz, "Kamuda hem kurumlarda özellikle de yerel yönetimlerde vatandaş istekleri ve hizmetler açısından iş zekası çözümlerinin kullanılması önemli" şeklinde konuşuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun