Yaşam Tarzı İnternet 11 EKİM 2009 / 12:11

İş zekâsı çözümlerinde temel beklenti kolay kullanım

Bilişim Zirvesi ’09’da yer alan İş Çözümleri ve Teknoloji oturumları kapsamında ele alınan konulardan biri ‘Gelecek Nesil İş Zekâsı ve Performans Yönetimi’ oldu.

Bilişim Zirvesi ’09’da yer alan İş Çözümleri ve Teknoloji oturumları kapsamında ele alınan konulardan biri ‘Gelecek Nesil İş Zekâsı ve Performans Yönetimi’ oldu.


BI Technology sponsorluğunda gerçekleşen toplantıda, iş zekâsı çözümlerinde yeni eğilimler paylaşıldı. Toplantıda sunum yapan BI Technology Kurucu Ortağı, Satış ve İş Geliştirme Direktörü Muzaffer Yöntem, iş zekâsında mevcut durumu değerlendirdi. Günümüzde performans yönetiminden bahsedebilmenin yolunun kurumsal anlamda güncel şartları değerlendirmekten geçtiğini belirten Yöntem, şunları aktardı: “Özellikle 2008 yılı itibariyle başlayan bir ekonomik kriz ortamından bahsediyoruz. Bunun yanı sıra sektör bağımsız çok ciddi bir rekabet ortamı söz konusu. Performans kurumsal anlamda verimlilik, kârlılık, satışların artması gibi kriterler söz konusu. Fakat özellikle son bir buçuk yıldır, giderek hassaslaşan bir mali denge de söz konusu. Mali dengelerin hassaslaşması, özellikle iş zekâsı gibi karar verme süreçlerini hızlandıran çözümleri çok daha özel hale getirdi. Felsefe her zaman aynıydı; karar verme işlemini en hassas, en optimize ve en doğru şekilde gerçekleştirmek. Bugün kurumlarda baktığımız zaman aksiyonların hızla alınması gerekliliği görülüyor. Performans yönetiminden bahsettiğiniz zaman aksiyon da çok önemli hale geliyor. Bunun daha ötesinde genel strateji de bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bugün araştırmalar gösteriyor ki; kurumların strateji konusunda çok ciddi sorunları söz konusu. Stratejilerini belirleyen kurumların sadece yüzde 15’i bu stratejileri uygulayabiliyor. Bu dramatik bir sonuç. Bunun insan kaynağı, organizasyon, vizyon gibi birtakım kaynaksal nedenleri de söz konusu. Araştırmalara göre çalışanların sadece yüzde 5’i stratejiyi anlayabiliyor. Diğer yandan bir strateji ile performans yönetiminde kişileri bu yolda ödüllendirme mekanizmasının da iyi konulmadığını da görüyoruz. Diğer yandan yöneticilerin yüzde 85’i strateji üzerine günde bir saatten az düşünüyor. Oysa çok daha fazla stratejiye odaklanılması lazım. Olaylara nereden bakarsak bakalım, iş zekâsı ön plana çıkıyor.”

İş zekâsı projelerine değinen Yöntem, “Kullanıcının olmazsa olmaz bir Excel dünyası var. Projenin çıktısının Excel olmaması gerekiyor. Oysa kullanıcı halen bu dünyada kurumsal olmayan BT departmanının verinin nerede ne kadar kullanıldığını ölçemediği; doğruluğundan emin olamadığı bir dünyadan bahsediyoruz. Bu gerek BT gerekse iş departmanları için önemli bir sorun” dedi. Günümüzde iş zekâsı projelerinin tabana yayılması ihtiyacının olduğunu vurgulayan Yöntem, tabana yayılan uygulamada kolay kullanım kavramının öne çıktığına işaret etti. Yöntem, iş zekâsı platformu QlikView hakkında canlı sunumla bilgi verdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun