Yaşam Tarzı İnternet 28 MART 2012 / 14:34

Irkçı tweet hapis getirdi

Irkçı tweet hapis getirdi

Biyoloji son sınıf öğrencisi Liam Stacey, Bolton Wanderers’ın saha içinde kalp krizi geçiren futbolcusu Fabrice Muamba’ya Twitter üzerinden ırkçı mesaj attığı için tutuklandı.Geçtiğimiz haftalarda saha içinde yerde kalan ve kalp krizi geçiren Fabrice Muamba, tüm dünyadaki futbol severleri hüzne boğdu. Genç futbolcunun sahada yığılıp kalması, Twitter’da da konu oldu.

Twitter üzerinde konuyla ilgili birçok yorum yapılırken Liam Stacey tarafından ırkçı bir mesaj atıldı. Ardından tüm Britanya halkı biyoloji son sınıf öğrencisini polise şikayet etti.

Bölge Hakimi John Charles, “Sosyal ağ sitesi üzerinden ırkçı bir yorumda bulunuldu. Yaşam mücadelesi veren futbolcu için sadece futbol dünyası değil, tüm dünya dua ederken gerçekleşen bu yorum kabul edilemez” dedi.

Kamuoyu baskısının oluşması nedeniyle hızla karar aldıklarını belirten bölge hakimi, “Bu ırkçı söylemi sarhoşken yazdığını söyleyip hemen pişman olsa da, alkollüyken nasıl davranması gerektiğini öğrenmeli” ifadelerini kullandı.

Swansea Üniversitesi’nde biyoloji bölümünde okuyan Stacey’nin akademik kariyerinin de sona ermesi gündeme geldi. Genç adam, tweet’i barda attığını ve sarhoş olduğunu dile getirdi. Liam Stacey 56 gün hapis cezasına çarptırıldı.