Yaşam Tarzı İnternet 14 MAYIS 2012 / 16:01

İran lideri kendi internet filtresine takıldı

İran lideri kendi internet filtresine takıldı

İran'ın dini liderlerinden Ayetullah Ali Hamaneyi, internet filtresini aşan araçlar kullananlara karşı fetva verdi ancak fetva İran’daki internet filtresine takıldığı için yayınlanamadı. Bu arada hükümet şirketlerin yerel e-posta sağlayıcıları tercih etmesini istedi.İran küresel internet ağından çıkmaya oldukça kararlı görünüyor. Dünyaya açılan internetin Ağustos ayına kadar kapatılacağı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı tarafından açıklanmıştı.

İran medyasında çıkan haberlere göre, yerel şirketlerin uluslararası e-posta servisleri yerine yerel sağlayıcıları tercih etmesi istendi. İran Bilgi ve İletişim Bakanlığı’nın banklaar, sigorta şirketleri ve telefon operatörlerinin Yahoo, Gmail ya da Microsoft’un e-posta hizmetlerini kullanmasını engellediği bilgisi verildi.

Ayrıca bakanlığın, şirketlerin web sitelerini yurtdışında barındırmalarını da yasakladı. Ülkedeki şirketler artık .ir uzantılı web ve e-posta adresi kullanmak zorunda.

Fetva filtreye takıldı

İran’ın dini liderlerinden biri olan Ayetullah Ali Hamaneyi, internet filtresini aşmak için araç kullanmanın günah olduğunu açıklayan bir fetva yayınladı. Ancak fetvanın yayınlanmasının üzerinden 30 saatten fazla geçmesine rağmen internet üzerinde fetvaya ulaşmak mümkün değil. Çünkü fetvanın kendisi İran’daki filtreye takıldı.

Ülkedeki interneti filtreleyen yazılım, basit anahtar kelimelerle filtrelemeyi gerçekleştiriyor. Bu nedenle sadece “filtreleme karşıtı” yazmak bile filtreye takılıyor.

İran hızla Çin’in yaptığı gibi kendi intranetini oluşturarak dış dünyaya kapılarını kapatıyor. Ülkenin interneti tamamen kapatacağıyla ilgili önceki habere http://www.btnet.com.tr/48687-iran-internet-erisimini-tamamen-kapatiyor.html adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun