Yaşam Tarzı İnternet 10 NİSAN 2012 / 09:47

İran İnternet erişimini tamamen kapatıyor

İran İnternet erişimini tamamen kapatıyor

İnternet özgürlüğünün tartışıldığı günlerde, İran yetkilileri ülkedeki tüm interneti kalıcı olarak kapatmayı planlıyor. Ülkede Ağustos ayı itibariyle sadece intranet erişimine geçileceği açıklandı.Henüz dün Londra’daki yaz olimpiyatları nedeniyle İran’da london2012.com sitesine erişimin engellendiğini duyurmuştuk. Meğer bu kapatma çok daha büyük engellerin işaretiymiş.

International Business Times’ın verdiği bilgilere göre, İran’da dünyaya açılan internetin Ağustos ayına kadar tamamen, kalıcı şekilde kapatmayı planlıyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Reza Taghipour’un yaptığı açıklamaya göre, ulusal intranet ağı ile ülke çapında “temiz internet” hizmeti devreye girecek.

Projenin ilk aşaması önümüzdeki ay başlayacak ve Google, Hotmail, Yahoo gibi popüler servisler engellenecek. Bu servislerin yerine vatandaşlar, intranet üzerinde çalışan ve doğrudan hükümet gözetimine bağlı İran Posta ve İran Arama Motoru gibi alternatiflere yönlendirilecek.

Ülkede diğer servislerin de kademeli olarak Ağustos ayına kadar tamamen kapatılması planlanıyor. Bakanın açıklamasına göre, Ağustos ayında internet servis sağlayıcılar sadece “Ulusal İnternet” sunacak.

İnternet neden kapatılıyor?

Reza Taghipour, sınırlandırmanın sebeplerini de açıklıyor: “Açık internet suçu teşvik ediyor, ayrılık yaratıyor, sağlıksız ahlaki içerik ve ateizm sunuyor.”

Daha önce de İran’da internet kullanımında “beyaz liste” oluşturularak kısıtlamalara gidilmişti. Yani internette girilebilecek siteleri hükümet yetkilileri belirliyordu. Bu kez hükümet interneti tamamen öldürüyor.

İran hükümeti geçtiğimiz yıl, internet kafelerdeki kullanımı görüntülemek ve VPN (sanal gizli ağ) kullanımını engellemek için çalışmalar yürütüyordu. Hatta ülke çapındaki ağları kontrol edebilmek için ZTE ile çalışmalar yürütüldüğü ortaya çıkmış ve ZTE uluslararası baskıdan endişe ettiği için ülkedeki varlığını azaltacağını duyurmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun