Yaşam Tarzı İnternet 07 MAYIS 2012 / 12:29

İran Google’ın körfezi boş bırakmasına tepkili

İran ve Google arasında 'körfez krizi'

Google Maps üzerinde Basra Körfezi'nin ismini boş bırakan Google, İran ile Arap yarımadası arasında kaldı. İran 'Fars Körfezi' denilmesinde ısrar ederken, Araplar da 'Arap Körfezi'nde ısrarlı.Google Maps üzerinde, Arapların 'Arap Körfezi', İranlılarınsa 'Fars Körfezi' olarak isimlendirdiği Basra Körfezi'nin ismi görünmüyor.

Google'ın siyasi bir tartışmanın ortasında kalmama adına böyle bir yolu tercih ettiği belirtilirken, İran Kültür ve İslam Bakanı Bahman Dorri, "Google, çok açık bir gerçek olan 'Fars Körfezi' tanımlamasını kullanmaktan kaçındığına göre, artık onun saygınlığı ve güvenilirliği de tartışmalı hale gelmiştir" dedi.

İran’ın internet kullanıcıları protestolarını Twitter ve Google’daki forumlardan gösterdi. Basra Körfezi'nin ismi üzerindeki tartışmalar son yıllarda yoğunluk kazandı. Daha önce de hava yolları şirketlerinin de körfezin adını ‘Arap Körfezi’ olarak kullanması İran tarafından tepki almıştı.Eski dönemlerden beri 'Fars Körfezi' olarak adlandırılan bölge, 1960'lı yıllardan itibaren yükselişe geçen Arap milliyetçiliğinin etkisiyle 'Arap Körfezi' şeklinde anılmaya başlamıştı.

Türkiye'nin, Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma bir alışkanlıkla 'Basra Körfezi' ismini kullanmaya devam ettiği körfezin adlandırılması konusunda Birleşmiş Milletler (BM) 2006 yılında İran'ı haklı bulmuş, üye ülkelerin 'Fars Körfezi' ('Persian Gulf') tanımlamasını kullanmasını karara bağlamıştı.