Yaşam Tarzı İnternet 06 HAZİRAN 2012 / 11:19

IPv6'ya geçiş dönemi başladı

IPv6'ya geçiş dönemi başladı

IPv4’ün adreslemede yetersiz kalması ve bu protokol üzerindeki adreslerin tükenmeye başlamasıyla birlikte geliştirilen IPv6 bugün itibariyle kullanıma başlıyor. İnternetin hızla ilerlemesi ve özellikle mobil cihazlar üzerinden de internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte verdiği hizmet yetersiz hale gelen IPv4, son dönemde adres sağlayamaz hala gelmeye başlamıştı. Bu süreçte geliştirilen IPv6, internetin geleceğini de düşünen 128 bitlik, neredeyse adreslemede sınırsız bir adres altyapısına sahip.

Daha önce ilan edilen “Dünya IPv6 Günü” çerçevesinde hayata geçecek yeni nesil internet, günlük hayatta çokça kullanılan pek çok üründe de geçerli olmaya başlayacak. Hazırlıklarını tamamlayan bir çok firma yeni protokole geçmeye başladı. Türkiye de BTK’nın liderliğinde, dünya ile uyumlu bir şekilde bir kaç yıl içinde tamamen yeni protokole geçecek. 8 Aralık 2010 tarihli “Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6’ya Geçiş Planı” genelgesine göre, Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar, internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’yı destekler hale getirmeleri gerekiyor.

Ev kullanıcıları için doğal dönüşüm halinde yaşanacak değişim süreci, kurumlar için biraz daha farklı ve meşakatli. Sistemlerini yeni protokole uyumlu hale getirmek için yeni ağ sistemlerine yatırım yapmak zorunda olan kurumlar, bu sistemlerini yüklemekle de sorumlu olacaklar.

Her ne kadar 31 Ağustos 2013 son geçiş tarihi olarak belirtilse de, daha erken geçiş yapmanın faydalarını göz ardı edemeyiz. Yeni protokole erken geçiş yapan kurumların, diğerlerine göre avantaj sağlayacağı yadsınamaz bir gerçek olarak göze çarpıyor.