Yaşam Tarzı İnternet 06 HAZİRAN 2012 / 11:19

IPv6'ya geçiş dönemi başladı

IPv6'ya geçiş dönemi başladı

IPv4’ün adreslemede yetersiz kalması ve bu protokol üzerindeki adreslerin tükenmeye başlamasıyla birlikte geliştirilen IPv6 bugün itibariyle kullanıma başlıyor. İnternetin hızla ilerlemesi ve özellikle mobil cihazlar üzerinden de internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte verdiği hizmet yetersiz hale gelen IPv4, son dönemde adres sağlayamaz hala gelmeye başlamıştı. Bu süreçte geliştirilen IPv6, internetin geleceğini de düşünen 128 bitlik, neredeyse adreslemede sınırsız bir adres altyapısına sahip.

Daha önce ilan edilen “Dünya IPv6 Günü” çerçevesinde hayata geçecek yeni nesil internet, günlük hayatta çokça kullanılan pek çok üründe de geçerli olmaya başlayacak. Hazırlıklarını tamamlayan bir çok firma yeni protokole geçmeye başladı. Türkiye de BTK’nın liderliğinde, dünya ile uyumlu bir şekilde bir kaç yıl içinde tamamen yeni protokole geçecek. 8 Aralık 2010 tarihli “Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6’ya Geçiş Planı” genelgesine göre, Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar, internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’yı destekler hale getirmeleri gerekiyor.

Ev kullanıcıları için doğal dönüşüm halinde yaşanacak değişim süreci, kurumlar için biraz daha farklı ve meşakatli. Sistemlerini yeni protokole uyumlu hale getirmek için yeni ağ sistemlerine yatırım yapmak zorunda olan kurumlar, bu sistemlerini yüklemekle de sorumlu olacaklar.

Her ne kadar 31 Ağustos 2013 son geçiş tarihi olarak belirtilse de, daha erken geçiş yapmanın faydalarını göz ardı edemeyiz. Yeni protokole erken geçiş yapan kurumların, diğerlerine göre avantaj sağlayacağı yadsınamaz bir gerçek olarak göze çarpıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun