Yaşam Tarzı İnternet 08 HAZİRAN 2011 / 19:39

IPv6 sahaya çıkmaya hazırlanıyor

İnternetin yeni adres sisteminin bugüne kadarki en büyük testi gerçekleştirildi. İnternetin devleri 24 saat süreyle IPv6 altyapısını kullandı.Google, Yahoo, Microsoft Bing ve Facebook da IPv6 versiyonuna kendi internet sitelerinde geçişi bir gün boyunca test etti. Geçiş çok önemli çünkü birçok cihaz çevrimiçi olurken, eski IPv4 adresleri de tükeniyor.

Şirketler ve ev kullanıcılarının bu yolda yeni ağ ürünlerine ihtiyacı olacak. Geçişin uzun yıllar sürmesi bekleniyor. Financial Times haberine göre ‘Dünya IPv6 Günü’, internet şirketleri için bir teknik egzersiz oldu. Böylece teknolojinin nasıl çalıştığını görme imkanı buldular

IPv6 erişimini şimdiden kuran az sayıdaki kullanıcı, standart URL’lerle bağlanabilecek. Arka planda ise web tarayıcıları yeni, daha uzun bir IP adresine yönlendirilecek.

Değişim kaçınılmaz

IPc6 gününe katılan gruplar; zamanı gelince herkesin bu değişikliği yapmasının gerekeceğini söylerken, kullanıcıların şu anda değişim yapmadıkları için endişelenmelerine gerek olmadığını belirtti.

1980’lerin başında hayata geçen IPv4, bir bilgisayar ağına belli bağlantıları tanımlamanın bir yoluydu. Bu, 32 bitten ve 12 haneden oluşan bir rakam dizisiydi ve yaklaşık olarak 4,3 milyar adresi ortaya koyuyordu.

Sadece 80 milyon adres kaldı

Ancak PC’lerde, akıllı telefonlarda ve diğer internet bağlantılı cihazlarda hızlı büyüme, bu adreslerin de tükenmesine yol açtı. Kalan adres sayısının 80 milyon olduğu sanılıyor. IPv6 ise 128 bit sistem ve 16 rakam ve harften oluşuyor. Bu sistem, 340 ‘undecillion’ tane adres demek. (Undecillion: 10’u takip eden 35 sıfırdan oluşan bir sayısal ölçü birimi.)

Ek kapasite; TV, buzdolabı ve ev ısıtma sistemi gibi cihazların nete bağlandığı ‘eşyaların interneti’ konsepti için gerekli olacak.

Kriz yok ama duraksayacak

Bunu, 2000 yılında yaşanana benzer gibi bir sorun olarak görmeyen sektör uzmanlarına göre, web çalışmaya devam edecek. Ama gelecekte büyümesi duraksayacak. Standart internet bağlantısı olan kullanıcılar için bu değişim, donanımları yenilemeyi de kapsayabilecek. Sektör yetkililerine göre, bu değişimin uzun vadedeki anlamı; birçok ISP’nin müşterisinin doğal ‘upgrade’ döngüsü ile uygun ürünler alması.

IPv6 uyumlu olmak, kurumsal internet kullanıcıları için biraz daha karmaşık bir yapı. Sistemlerini bu standarda taşımaları yeni network sistemlerine yatırım yapmayı ve bunları yüklemeyi kapsıyor. Ev kullanıcıları için doğal döngü ise yenileme.

Kurumsal bazda bu konuda son tarihin belli olmaması, bir de yüklü yatırım maliyeti ile birleşince bazı şirketler de bu adımı atmakta isteksiz davranıyor. Ama sektör yetkililerine göre bu görüşte olan iş dünyası yetkilileri bilmeli ki, bu değişim öyle ya da böyle olacak ve bu yatırım da er ya da geç yapılacak.

Erken geçen havayı atar

IPv4 en azından gelecek 10 yılda da çalışacak bir yapı olmasına rağmen, yeni yapıya erken geçmenin bir anlamı da var. Uzmanlara göre, bu hamleyi erken yapan şirketler modern, iyi organize olmuş bir şirket olduklarını gösterebilecek, modern internet altyapısını kullandığını cümle aleme sergileyecek.
ETİKETLER : adresleme ipv4 ipv6
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun