Yaşam Tarzı İnternet 14 NİSAN 2011 / 17:35

İnternetten dosya paylaşana 12 bin dolar ceza geliyor

İnternetten dosya paylaşana 12 bin dolar ceza geliyor

Yeni Zelanda’da geçen yasa gereğince çevrimiçi dosya paylaşımı yapan kişilere 12 bin dolar ceza kesilmesinin yanında altı ay boyunca da internet erişimi engellenecek.

Çevrimiçi telif hakları ihlali yaratıcı endüstriye zarar verdiğini ifade eden Ticaret Bakanı Simon Power, çıkan yasanın yasadışı dosya paylaşımı konusunda caydırıcı olacağını vurguladı.

Yasa telif hakkı sahipleri hak ihlalinin iddiasının delillerini internet servis sağlayıcılara (ISS) gönderme gücü verecek. ISS’ler de izinsiz paylaşımı yapan kullanıcıya hak ihlaliyle iligli üç adet bilgilendirme yapacak.

Eğer uyarılar dikkate alınmazsa yasadışı paylaşımı yapan kullanıcıya 12 bin dolara kadar ceza kesilebilecek. Yeni yasa, mobil ağlar dışında 1 Eylül’den itibaren geçerlilik kazanacak. Mobil ağlar için benzer yasanın 2013 yılından itibaren uygulanması öngörülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun