Yaşam Tarzı İnternet 19 HAZİRAN 2012 / 16:29

İnternetten alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

İnternette alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet kullanıcılarının internet üzerinden yapacakları alışverişlerde dolandırıcılara karşı gözlerini dört açmaları gerekiyor. Bu konuya değinen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, kullanıcıların bu konuda dikkat etmesi gereken konulara değindi.Özellikle son zamanlarda tüketicilerden internet üzerindeki bazı alışveriş sitelerine yönelik suçlamalara değinen Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, online alışverişin son derece güvenilir olduğunu vurgulayarak, tüketicilerin olumsuz deneyimler yaşamamaları için özellikle güvenlik sertifikalarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Online alışveriş hizmeti sunan tüm internet sitelerinin dünya çapında kredi kartı güvenliği için bir standart olan “SSL sertifikası” kullanmak zorunda olduğuna değinen Orhun, bu sertifikaya sahip olmayan bir sitenin hiçbir bankadan sanal pos alma olanağı bulunmadığını ifade etti. Kullanıcıların alışveriş yaptıkları sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizen Orhun, sayfaların alt kısımlarına konumlandırılan güvenlik sertifikası simgesi tıklanmalı ve geçerlilik süresi kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.

Ödeme adımına gelindiğinde ise, sitenin adresinin yazdığı URL bölümünün “https:” ile başlıyor olmasına dikkat edilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Orhun, bu yarının internet sitesinde SSL kullanılmakta olduğunu ve kredi kartı bilgilerinin güvende olduğunu gösterdiğini ifade etti. Kullanıcıların ayrıca site içerisinde iletişim bilgileri olup olmadığını, bu iletişim bilgilerinin geçerli olup olmadığının yanı sıra teslimat ve iade koşullarını da mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini söyleyen Orhun, önceki kullanıcı deneyimlerine ulaşmanın artık çok kolay olduğunu dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun