Yaşam Tarzı İnternet 16 MART 2012 / 14:36

İnternette global ‘frene basma’ çabası

İşte internet sansürü uygulayan yeni ülkeler

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (Reporters Without Borders-RWB) yılda bir hazırladığı ‘internetin düşmanları’ listesine Bahreyn ve Belarus da eklendi. Söz konusu iki ülke, listedeki diğer 10 ülke ile birlikte internet erişimini sınırlaması, içeriği filtrelemesi ve bloggerları hapse atması ile öne çıkıyor.RWB’ye göre, ‘net vatandaşları’ için 2011 en ölümcül yıl oldu. Buna göre, 2011 yılında en az 199 internet eylemcisi tutuklandı ve bu rakam 2010 yılı verisinin yüzde 31 üstüne çıkarak, bir rekor ortaya koydu. Rapora göre sırasıyla Çin, Vietnam ve İran da en çok ‘net vatandaşını’ hapiste tutan ülkeler. Bunun yanı sıra Hindistan ve Kazakistan'ın da giderek daha baskıcı hale gelmesi ‘izlemedeki ülkeler’ sıralamasında yerlerini almalarına sebep oldu.

BBC News haberine göre RWB, Zekeriya Reşit Hasan’ın ölümünün ardından Bahreyn’i de listesine ekledi. 9 Nisan’da tutuklanan Hasan, yalan haber yaymak ve hükümeti görevden alma çağrısında bulunmakla suçlanmış, 9 Nisan’da tutuklandıktan 6 gün sonra da ölmüştü. Bahreyn hükümeti ise raporu, gerçek durumu net biçimde ortaya koymamakla itham ederek, eleştiride bulundu ve ülkede sansür yapısını hafifleten uygulamalara ve her türlü politik fikre yorum hakkı vermelerine dikkat çekti.

Hazırlanan rapora göre, Belarus’ta ise Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun hükümeti, engellenen internet sitesi sayısını artırdı ve bazı bloggerları tutukladı. Rejim, eylemcileri yıldırmak için Twitter’ı kullanıp mesajlar göndermekle de suçlanıyor. Rapora göre, ülkenin önde gelen internet servis sağlayıcısı, Vkontakte sosyal ağına girmeye çalışan kullanıcıları malware içeren sitelere yönlendirdi.

Kiralık bloggerlar hükümet propagandası yapıyor

RWB, Çin ve Suriye’yi de siber muhaliflerin mesajlarını içeren siteleri yıpratmak için blogger kiralamakla ve ardından bu tarz sitelere hükümeti destekleyen mesajlar yığmakla suçluyor. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta ise 2008 yılında Mumbai’deki bombalı saldırıların ardından Hindistan'ın da ‘izlemedeki ülkeler’ listesinde yerini alması oldu.   Saldırının ardından internet denetim girişimlerinin artış göstermesi ve uygulanan bir takım sansürlerin yanı sıra , ülkenin uyguladığı ulusal güvenlik politikasının, kişisel bilgilerin korunması hakkını ihlal ettiği ortaya konuldu. Bu listede Kazakistan da, bir halk eylemi sırasında Zhanaozen kenti ve çevresinde iletişimi kesmesi ve zorlayıcı internet düzenlemelerini hayata geçirmesiyle yerini alıyor.

Öte yandan RWB, teknoloji üreten şirketlerin kapalı rejimlere denetim için sunduğu ürün ve yazılımlara da dikkat çekiyor. Buna örnek olarak ise ‘tedirgin edici bir gelişme’ olarak tanımlanan, Londra’daki olaylar sırasında bir mahkeme kararı olmadan yetkililere destek verme kararı alan Blackberry’nin hamlesine dikkat çekiliyor.

Raporda, Suriye, Mısır ve Kaddafi rejiminin devrede olduğu dönemde Libya’da yaptıkları çalışmalarla batılı şirketler de eleştirileri oklarının hedefi oldu. Raporda, Avrupa Parlamentosu ve ABD’li hukukçuların daha sıkı uygulamalar için kolları sıvadığına da dikkat çekiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun