Yaşam Tarzı İnternet 29 AĞUSTOS 2013 / 14:41

İnternette anonim gezmenin sırrı: Tor!

NSA ile birlikte ağların ABD tarafından takip edildiğinin ortaya çıkması nedeniyle 2006’dan bu yana geliştirilen Tor ağına hücum edildi.NSA skandalının ardından dünya çapındaki kullanıcıların anonim olarak internette gezinmelerini sağlayan Tor ağına katılım iki katına çıktı. Hükümetlerin kendisini denetlemesini, internetteki aktivitelerini görüntülemesini istemeyen kullanıcıların tercihi olan Tor projesi, Haziran ayından bu yana büyük ilgi gördü.

NSA skandalının ardından Tor kullanan Amerikalıların sayısı yüzde 75 oranında arttı. Tor trafiğinin yüzde 17,54’ünü Amerikalı kullanıcılar oluşturarak tüm ülkelerin önünde yer aldı.

Hiçbir şekilde sansürlenemeyen Tor ağı, dünya çapında suncuğu 3 binden fazla bağlantı ve yeniden dağıtımla birlikte özel bir mahremiyet sunuyor. Tabii yine de Tor’un sadece tarayıcı olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira bu ağı kullanırken bireylerin kimliklerini ortaya çıkaracak bir hamle yapması, Facebook’a girmesi gibi detaylar belirleyici olabiliyor.

Tor ile ilgili detaylar için https://www.torproject.org/ adresini kullanabilir, anonim olarak internette gezintiye çıkabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun