Yaşam Tarzı İnternet 13 MART 2014 / 08:47

İnternetin mucidi, ‘internet hakları’ için çağrıda bulundu

World Wide Web’in yaratıcısı Tim Berners-Lee, icadının 25’inci yılında ‘ücretsiz, açık ve gerçekten küresel internet’ çağrısıyla bir kampanya başlattı.Berners-Lee’nin World Wide Web Vakfı ile hayata geçirdiği ‘Web We Want’ (Bizim İstediğimiz Web) başlıklı kampanya, her ülkenin internet kullanıcıları için bir ‘haklar beyannamesi’ taslağı hazırlaması çağrısında bulunuyor. Guardian gazetesine konuşan Berners-Lee’ye göre, devletlerin müdahaleleri ve kurumsal etkilerin güçlenmesi nedeniyle açık, tarafsız web yapısının korunması adına yeni kuralların şart olduğu kanısında.

Web’in mucidinin bu ‘Magna Carta’ planı, teknoloji sektöründe de yankı buldu. Çünkü NSA ve İngiltere’de GCHQ’nun şifreleme ve güvenlik araçları tepkileri beraberinde getiriyor. Siber güvenlik uzmanlarına göre bu hamleler herkesin güvenliğine karşı esaslı bir tehdit. İşte bu tehlikeli tablo karşısında, web’in 25’inci yılında özgürlükleri netleştirmek ve gelecek 25 yıllar içir istediğimiz web’i tanımlamak gerek. Söz konusu web anayasası teklifinin telif haklarını, teknolojinin etik yapısı çerçevesinde kültürel konuları da içermesi önem taşıyor.

Snowden’ın açıklamaları ile yaşanan karmaşa hakkında kamuoyunun farkındalığı fazla olmasa da, Berners-Lee bu kampanyasının amacına ulaşacağı kanısında. Çünkü Berners-Lee’ye göre, çevrimiçi temel haklara karşı tehditler artıyor ve giderek daha çok insan bu tehditlere karşı durma çabasında. Bu nedenle istediğimiz web ile ilgili olarak her yerde bir tartışma başlatmanın da tam zamanı.

Ulusal düzenleyici kurumların uluslararası bir sözleşmeye ulaşmak için çalışma yapması hedeflenirken Berners-Lee de, “Haklarımızı korumak için en iyi yasal taslağı hazırlamakta birlikte çalışabiliriz” diyor. Edward Snowden’ın açıklamaları ile tüm dünyayı sarsan NSA skandalının ardından devletlerin takındığı tavır Berners-Lee’nin eleştirilerinin de hedefi oluyor. Bu konuyu insan hakları kadar önemli bir unsur olarak tanımlayan Berners-Lee, insanlar da bu internet gözetlemelerine karşı harekete geçmeye çağırdı. Çünkü internet, kişinin omzundan okunan gazete gibi olmamalı, tarafsız bir araç kimliğini korumalı. Açık ve tarafsız bir internet açık devlet, iyi demokrasi, birbiri ile bağlantılı topluluklar ve kültürel çeşitlilik için şart.
ETİKETLER : internet tim berners lee
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun