Yaşam Tarzı İnternet 30 OCAK 2012 / 14:56

İnternet yatırımları sahiplerini buldu

Etohum’un 2012'de yatırımda bulunacağı internet girişimleri belli oldu. Yatırım  yapılan alanlar arasında e-ticaret siteleri ile mobil uygulama şirketleri dikkat çekiyor.Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde duyurulan 15 girişimci şu isimlerden şunlardan oluşuyor: Infodif, Minder, Fiyatbilir.com, Alictus, Akillibaslangic.com, Udo Games, Lastmoongames, Dekoreko.com, Apsiyon.com, Mija, Connected2.me, Lamagama, Gimora.com, Buggum, Drawium. Ayrıca bu yıl seçilen Etohum 15 girişimi, pek çok yerli ve yabancı yatırımcının katılımıyla düzenlenecek 5 günlük “Startup Turkey” Etohum kampına katılacak .

Etohum, yatırım yapacağı internet girişimlerini belirlemek için hummalı bir çalışma ve denetleme yaptı. 2011 yılında 3 bin internet girişimcisinin 1500 internet girişimiyle başvurduğu Etohum, ilk etapta 300 adayla yüz yüze görüşmeler yaparak 40 girişimlik bir ön liste oluşturdu. Bu kısa listedeki girişimciler, Ocak ayı içinde Etohum seçim ekibi ve yatırımcılarına çeşitli sunumlar yaptı. Başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak yeni ekonominin hareketlenmesinde aktif rol oynayan Etohum, 2012 yılında 40'a seçilen girişimlere Şubat ve Mart ayı içerisinde yatırımlar yapacak.2012 yılında seçilen Etohum 15 Girişimi ve Girişimcileri

Infodif: 2007 yılında Kerem Çalışkan ve Salih Eren Parlakgümüş tarafından kurulan Infodif, görüntü işleme ve video analizi yazılımları geliştiriyor. Ar-Ge yoğunluklu çalışan bir firma olarak, bütün sektörlerin kullanabileceği gerçek zamanlı çalışan yazılım altyapıları üzerine çalışmaktadır.

Minder: 2009 yılında Çağrı Karahan, Uğur Acar, Ahmet Engin Bayrak tarafından ODTÜ Teknokent'te kurulan Minder Bilişim; yüz ifadeleri ile bilgisayar kontrolü (Mimik Projesi), beyin dalgaları ile bilgisayara komut verme ve akıllı kontrol sistemleri (P300 Projesi), yüz ifadeleri ve beyin dalgaları ile oynanan oyunlar, beyin dalgaları temelli beynin 3D görüntü oluşumu ve yorumlanması (Kahin Projesi), nöropazarlama, duygu temelli bilgisayar programları (Affective Computing), beyin dalgaları ve yüz ifadeleri ile mobil ve tablet kontrolü projelerini yürüten bir girişimdir.

Fiyatbilir.com: Talat Uyarer tarafından kurulan, üreticileri tarafından paketlenmiş market ürünlerini satan bir e-ticaret sitesi. Satın alma esnasında, ürün ile ilgili sormuş olduğu tüketim süresi soruları aracılığıyla ürünü daha bitmeden müşteriye hatırlatıp, marka ve müşteri arasında dinamik bir bağ kuran e-ticaret sitesi, 2011 yılında kuruldu.

Alictus: Arif Emre Taş, Ecem Baran ve Onur Dilek tarafından kurulan Alictus’un ilk projesi GamePho, akıllı telefonların bilgisayar ve akıllı TV’lerde harekete duyarlı kumanda olarak kullanılmasını sağlayacak. Alictus GamePho projesi ile, konsoldaki rakiplerinin sunduklarını daha fazla kullanıcı için daha düşük maliyetlerle ortaya koymayı amaçlıyor.

Akillibaslangic.com: Erdem Samut tarafından kurulan Akillibaslangic.com, okul öncesi dönemdeki çocuklar için hazırlanmış eğlenceli bir gelişim ve eğitim destek sistemi.

Lastmoongames: Levent Ahmet Sevgili tarafından kurulan Lastmoon Games, mobil oyun geliştirme şirketidir. Kendi geliştirmiş olduğu yazılım altyapısı ile de kısa sürede hızlı oyun üretme yeteneğine sahip. Yılda 10 oyun çıkartmayı hedefleyen Lastmoon Games, yazılım altyapısına çok güveniyor.

Dekoreko.com: 2011 Mayıs ayında A. Elif Coşkunkan ve Zeynep Akın tarafından kurulan dekoreko.com, ev dekorasyon ürünlerine odaklanan kapalı ve dikey özel alışveriş kulübüdür.

Apsiyon.com: SaaS olarak geliştirilmiş bu internet girişimi, apartman ve site yönetimlerini kolaylaştırması ile birlikte site sakinleri arasında kapalı devre bir sosyal ağ yaratma amacını taşıyor. 2 bin konutta aktif olarak kullanılan site, Erkan Doğan, Meriç Akdamar ve Kudret Türk tarafından kuruldu.

Mija: 2011 Mayıs ayında Dinemis Sabancıoğlu ve Çiçek Çizmeci tarafından kurulan Mija, Türkiye’nin ilk bağımsız internet giyim markasıdır.

Connected2.me: Ozan Yerli tarafından kurulan connected2.me, insanların birbirleriyle anonim olarak anlık iletişim kurmayı sağlıyor.

Lamagama: 2009 yılında ODTÜ Teknokent ATOM'da faaliyetlerine başlayan Lamagama, Nilay Yüce ve Gökhan Ertem tarafından kuruldu. Lamagama simülasyon ve oyun teknolojileri konusunda çalışıyor.

Udo Games: Andaç Altak, Gökhan Güngör, Samet Kara ve Türker Karahan tarafından 2009 yılında oyun geliştirme amaçlı kurulan şirket, Başarı Mobile firması ile “Indiroid” isimli android markete mobil oyunlar geliştiren ekibin, “Sokak Basketbolu” ve “ Hoppara” adındaki android tabanlı mobil oyunları yayınlanmıştır.

Gimora.com: Murat Durguner ve Aydın Günal tarafından 2010 yılında kurulan şirket, takı ve aksesuar ürünlerinin Türkiye'ye ve yurtdışına online satışını yapıyor. Gimora.com'da tüm dünyadan 50'den fazla marka ve tasarımcının ürünleri sergilenmekte, Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerindeki e-ticaret siteleri üzerinden çeşitli ülkelere gönderim yapılmaktadır.

Buggum: Burkay Özdemir, Emre Canbazoğlu ve Murat Pak tarafından kurulan Buggum, mobil ve sosyal oyunlar geliştiren bir girişim. Mobil ve sosyal dünyadaki bazı eksikliklerin farkına varıp bunların doldurulması amacıyla yola çıkan ekip, Buggum’u yalnızca bir oyun geliştirici şirket olarak değil, ama aynı zamanda bir sosyal - mobile eğlence firması olarak da konumlandırmayı amaçlıyor. Şirketin şu anda geliştirdiği iOS ve sosyal medya oyunları bulunuyor.

Drawium: Seçkin Can Şahin ve Özgür Saygın Bican tarafından kurulan Drawium, web geliştiricileri için kullanıcılarının dikkatini kanalize edebilme yeteneği sağlayan bir takım çantasıdır.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun