Yaşam Tarzı İnternet 07 ŞUBAT 2014 / 09:51

İnternet yasasına Avrupa Birliği’nden tepki yağıyor

5651 sayılı ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenlemelerin TBMM’den geçmesi sonrasında Avrupa Birliği’nden tepki yağmaya başladı.AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Twitter üzerinden hem İngilizce hem de Türkçe olarak paylaştığı tweet ile 5651 sayılı kanunda yapılan düzenlemelerin ciddi endişeler yarattığını ve kamuoyunun ihtiyacı olan daha fazla şeffaflık ve bilgi, daha az kısıtlama olduğunu belirtti.

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano ise Brüksel’de yapılan toplantıda söz konusu kanunda yapılan düzenlemelerin AB’de endişelere sebep olduğunu belirtirken şu değerlendirmelerde bulundu:
“Türk halkı daha fazla kısıtlama değil; bilgi ve şeffaflığı hak ediyor. Bugün kabul edilen yasa, bu haliyle, ifade özgürlüğüne çeşitli kısıtlamalar getiriyor. Mesela internet servis sağlayıcılarının, gönderilen içerikleri kontrol etme ve bilgilerin iki yıl süreyle saklanması yükümlülüğü, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın yetkisinin artırılması ve yargı gözetiminin sınırlandırılması. Yasa, AB standartlarına uygun olarak yeniden gözden geçirilmeli. AB Komisyonu, bu yasa üzerinde yapılacak değişikliklerin AB standartlarına uygun olarak yapılması için Türk yetkililerle çalışmaya hazırdır.”

"Yeni düzenleme basın özgürlüğü için geri bir adım oluşturuyor"

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz'dan da attığı tweet ile yasayı "geri adım" olarak niteledi.

Alman sosyal demokrat Martin Schulz, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
"Türk Parlamentosu'nun, hükümetin internet üzerindeki kontrolünü sıkılaştıran yasayı onaylaması, zaten basın özgürlüğü için boğucu olan bir ortamda geri bir adım oluşturuyor"

Gazetecileri Koruma Komitesi İnternet Koordinatörü Geoffrey King, Türkiye’de meclisten geçen yasanın kendileri için hayal kırıklığı olduğunu belirtti. Yasayla birlikte hükümetin kendisiyle ilgili skandal niteliğindeki haberlerin kamuoyuna sunulmasına engel olabilme yetkisi aldığını dile getiren King, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Eğer bu kanun teklifi yasalaşırsa bilgi akışı büyük yara alacaktır. Bu yasanın Türkiye’deki basına etkisini dikkatle takip etmeye devam edeceğiz. İnsanların kendisini ifade etmesi için harika olan internet, bir yandan da sosyal kontrol için önemli bir potansiyel taşıyor.”

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Hollandalı Liberal Marietje Schaake ise 4 Şubat’ta kaleme aldığı makalede 'Türkiye’deki internet sansürünün AB ilkelerini ihlal ettiği' yorumunu yaptı. ‘AB’nin net bir tavır alması gerektiğini’ belirten Schaake, “AB Komisyonu, hukukun üstünlüğü ve temel hürriyetlerin AB sürecinin merkezinde olduğunu göstermek mecburiyetindedir” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun