Yaşam Tarzı İnternet 24 ŞUBAT 2014 / 12:11

İnternet yasası tartışmaları Meclis'te devam ediyor

Gül'ün onayından sonra hızla meclise giden internet yasasının geri kalan maddeleri TBMM Genel Kurulu'nda yarın görüşülmeye devam edilecek. Muhalefet teklif hakkında çalışmak için komisyonun ertelenmesini istedi. Komisyonda, usul konuşmaları yapıldığı sırada iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Komisyonda internetle ilgili yapılan değişiklikle, özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda TİB Başkanı’nın doğrudan kararıyla internette yayın yasağı konulursa, bu kararlar 24 saat içinde mahkemeye götürülecek. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın önceki gün muhalefet partileriyle görüşmelerde mahkemenin 48 saat içinde karar vermemesi halinde kapatma kararının kendiliğinden sona ereceği bilgisi verdiği belirtilirken, önergede 48 saat ibaresine yer verilmedi.

Mahkeme kararı için süre sınırı konulmadan kabul edilen düzenlemenin, genel kurulda yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Kabul edilen bir başka önergeyle, internet trafik bilgilerinin mahkeme kararıyla istenebilmesi öngörüldü. Ancak, siber güvenlikle ilgili soruşturma veya kovuşturma kapsamında mahkemelerce trafik bilgileri istenebilecek.

5651 eylemine müdahale

İnternet Yasası'na karşı sosyal medyada örgütlenen grup, 22 Şubat Cumartesi günü İstiklal Caddesi’nde saat 19.00’da toplandı.  Taksim Meydanı’na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Polisin dağılın uyarılarına aldırış etmeyen göstericiler ile Çevik Kuvvet polisi arasındaki arbede sonrası güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun