Yaşam Tarzı İnternet 24 NİSAN 2012 / 17:00

İnternet üzerindeki varlığımızı nasıl sileriz?

İnternet üzerindeki varlığımızı nasıl sileriz?

İnternet üzerindeki verilerin maddi yönden çok önemli olduğunun farkında olan internet şirketleri (özellikle sosyal medya siteleri) bu verileri elde etme ve koruma konusunda gün geçtikçe daha rahat hareket ediyorlar. Şirketler her ne kadar bu verileri silme, değiştirme ya da geri verme konusunda çok hevesli olmasalar da bir kaç yöntemle bu verileri kurtarmak mümkün.Öncelikle bu işin kolay olmadığından ve tam bir sabır işi olduğundan bahsetmek gerek. İş bittiğinde saçlarınızı beyazlamış olarak bulursanız hiç şaşırmayın.

Genelde pek gerçekleşmese de karşınızdaki insan iyi niyet göstererek, silinmesini istediğiniz bilgileri silme konusunda sorun çıkartmayabiliyor. Bu yüzden konuşurken sakin bir üslup takınıp, oldukça sabırlı olma konusunda fayda var.

İkinci ve zor olan aşamada, internet üzerindeki eski verilerinden rahatsız olan kullanıcıların bu verileri girdikleri kaynak sitelerden silmeleri gerekiyor. Konuyu açarsak, arama motorları sizin yaptığınız değişiklikleri görse bile kaynak site üzerinden(Facebook, herhangi bir blog ya da oyun forumu) silinmedikten sonra yapacak bir şeyleri olmuyor. Kaynak site üzerinden silindiği andan itibaren arama motorundan da silinmiş oluyorlar.

Bu işlem kulağa oldukça zor gelse de yeterince “sabırlı ve kibar” olunması durumunda o kadar da imkansız değil. Girdiğiniz veriler ne kadar eski olursa olsun, mutlaka o sitenin sahibi ya da yazarı olduğunu unutmayın. Şayet site üzerinde, kurucu ya da yazar hakkında herhangi bir bilgi yoksa, "whois www.site-name.com" yazarak site hakkındaki birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

İyi veri, kötü veriyi yener

Kaynak siteden bilgilerinizi silmenize rağmen hala Google üzerinde adınızı arattığınızda aynı bilgilere rastlıyorsanız, yapmanız gereken şey Google hesabı açarak (Evet yine bilgi veriyoruz) URL Removal Tool kullanarak site üzerindeki verilerden tamamen kurtulmak. Diğer arama motorlarında aynı sorunla karşılaşılması durumunda da her biri için ayrıca uğraşmak gerekeceğini de belirtmek gerek.

Bu yöntemler oldukça karışık ve zaman kaybı olarak geldiyse uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri olarak “İyi verileri kötülerin üzerine yazma tekniği” kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, aramalarda çıkan ilk sayfa sonuçlarının ikinci sayfa sonuçlarına göre daha fazla görüntülendiğini gösteriyor. Yani iyi ve akla yatkın paylaşımlar yaparak, daha önceki saçma ve kötü paylaşımlarınızın geri planda kalmasını sağlayabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun