Yaşam Tarzı İnternet 19 NİSAN 2012 / 17:13

İnternet reklam gelirleri rekor düzeye çıktı

Araştırmaya göre, internet reklam gelirleri 2011 yılında 31 milyar doları bularak rekor kırdı. Mobil reklam harcamalarıysa iki katından fazla artış gösterdi.Basılı yayınların geleceği sorgulanırken, sadece ABD piyasası için İnteraktik Reklam Bürosu ile PricewaterhouseCoopers’ın gerçekleştirdiği çalışma, internet reklam gelirlerinin rekor kırdığını duyurdu.

2010 yılında 26 milyar dolar olan internet reklam gelirleri, yüzde 22’lik artış göstererek 31 milyar doları buldu.

Basılı yayınların gelirinde düşüş gözlenirken, medya kuruluşlarının internet yayınlarında beklediği geliri elde edemediği görülüyor. Aslında bunun en önemli sebeplerinden biri ortaya çıkıyor.

İnternet reklam gelirlerinin yaklaşık yarısı, 14.8 milyar dolar arama kategorisine gidiyor. Kelime tabanlı aramalarla hedefli reklamlar, başta Google olmak üzere arama motorlarının oluyor.

Mobil reklam piyasası iki katından fazla büyüdü

Yapılan araştırmada dikkat çekici bir diğer nokta da en hızlı gelişen kategorinin mobil olması. Zira 2011’de 1.6 milyar dolarlık bir piyasa oluşurken, bir önceki yıl mobil reklam piyasası 600 milyon dolar seviyesindeydi.

Araştırmada perakende satıcılarının en fazla reklam harcaması yapan şirketler olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen tüm reklam harcamalarının yüzde 22’si yani 7.1 milyar dolar perakendecilerin cebinden çıktı.

Bu rakamlar ABD piyasasından çıksa da, önümüzdeki dönem için ülkemize de ipuçları verecektir. Zira henüz geçtiğimiz günlerde mobil reklam alanında faaliyet gösteren Türk şirketi Mobilike, Alman madvertise şirketinden yatırım aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun