Yaşam Tarzı İnternet 22 HAZİRAN 2012 / 13:12

İnternet Oscarları sahiplerini buldu

Btnet.com.tr'nin online medya sponsorları arasında bulunduğu 10. Altın Örümcek Web Ödülleri'nde en iyi internet sitesi ödülünü  Turkcell kazandı.Toplam 34 kategoride dağıtılan ödüller, 2011 yılının en iyi internet siteleri ve teknolojilerini belirledi. Törende Türk Hava Yolları web sitesi E-Ticaret ve Turizm-Seyahat kategorilerinde iki ayrı ödül alırken, Garanti Bankası Bankacılık ve Finans kategorisinde, Türk Ekonomi Bankası İnternet Bankacılığı kategorisinde ödüle layık görüldü. Vakko Kurumsal Web Sitesi kategorinde ödül alırken Frito Lay Türkiye Mikrosite, Sabancı Müzesi Etkinlik – Kültür Sanat kategorisinde ödül kazandı. Doğuş Yayın Grubu dört ayrı kategoride ödül kazanarak en çok ödül alan kurum oldu.

10.Altın Örümcek Web Ödülleri’nde 4800’ün üzerinde başvuru değerlendirmeye alındı. 47 kişiden oluşan ve bilişim, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin yer aldığı jüri üyeleri ön eleme, grup elemeleri ve final değerlendirmeleri olmak üzere üç aşamalı eleme sürecini gerçekleştirdiler. Başvurular toplam beş değerlendirme kriteri baz alınarak değerlendirildi. Bu kriterler tasarım, içerik, özellik/işlevsellik, kullanılabilirlik, standart uygunluğu ve çapraz tarayıcı uygunluğu olarak belirlendi.

DorukNet Genel Müdürü Gökhan Erkman törende yaptığı konuşmada 10 yıldır ara vermeden Altın Örümcek Web Ödülleri’ni düzenlendiklerini ve Altın Örümcek yarışmasının artık Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri haline geldiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; ‘2000’li yıllarda internetten neredeyse ümitler kesilecekken, internetin gelişeceğine ve hayatımızın bir parçası olacağına ilişkin bir vizyonumuz vardı. Bu vizyonun en önemli göstergesi de Türkiye’de internetin gelişimine ve kullanım alanlarını yaygınlaşmasına destek olmak için başlattığımız Altın Örümcek Web Ödülleri yarışması oldu. Bugün Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu olan Altın Örümcek Web Ödülleri’nin 10. yılını kutluyoruz. Bu yarışmaya ve hedeflerine inandığımız 2000’li yıllarda bir avuç katılımcıyla başlamıştık ama bugün binlerle ifade edilen ve bu güzel mekana sığmayan bir topluluk haline geldik, gurur duyuyoruz’.Halk oylaması çok faydalı oldu

DorukNet Pazarlama Müdürü Aslı Cem, yarışmaya olan katılımın internet sektörünün Türkiye’de ulaştığı boyutun bir aynası olduğuna dikkat çekti. Altın Örümcek kapsamında jüri üyelerinin değerlendirmeleri yanı sıra Halk Oylaması uygulaması ile yarışmaya çok geniş kitlelerin de katkıda bulunması sağlandığını sözlerine ekledi.

Aslı Cem internet kullanıcılarının organizasyona katılımını teşvik etmek, beğenilerini duyurabilecekleri bir platform yaratmak ve heyecanı geniş kitlelere yaymak amacıyla SMS kullanılarak gerçekleştirilen halk oylamasını bu sene Facebook üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti. Cem, geçen sene SMS ile gerçekleştirilen oylamada 20 bin oy kullanıldığını hatırlatarak bu sene kullanılan oy sayısının 120 bine ulaşması ve katılımın 45 binin üzerine çıkmasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun