Yaşam Tarzı İnternet 30 EKİM 2014 / 15:36

İnternet kullanıcıları kendilerini güvende hissetmiyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelerde gerçekleştirilen ankete göre, dünya genelindeki İnternet kullanıcılarının %49'u, Türkiye’de ise yüzde 61’i çevrimiçi alışveriş yaparken ya da para transferi gerçekleştirirken kendilerini güvende hissetmediklerini söyledi.Türkiye’de kullanıcıların %56'sı ise siber dolandırıcılığa karşı korunduklarını bilseler çevrimiçi ödeme sistemlerini daha sık kullanacaklarını belirtti. Kullanıcıların bu tutumları göz önüne alındığında, tüketicilerin çevrimiçi ödeme hizmeti sağlayıcılarının güvenlik uygulamalarına güvenmedikleri ortaya çıkıyor.

Anket sonuçları, Türkiye’de kullanıcıların %58'inin İnternet'te karşılaşabilecekleri finansal dolandırıcılıktan korktuklarını gösteriyor, Avrupa genelinde bu oran yüzde 62. Sonuçlar ayrıca müşterilerin bu konudaki başka birçok çekincesini de ortaya çıkarttı. Örneğin, Avrupa’da çevrimiçi ödeme yapan kullanıcıların %34'ü finans şirketleri tarafından sunulan resmi mobil uygulamaların dahi güvenliği sağlamak için daha fazla koruma gerektirdiğine inanıyor, Türkiye’de bu oran ise daha yüksek, %54. Ayrıca, Türkiye’de kullanıcıların %49'u finansal bir işlemi güvenlik tedbirlerinden emin olmadıkları için tamamlanmadan sonlandırdıklarını belirtiyor.

Siber dolandırıcılığa karşı koruma seviyesi, kullanıcıların e-mağaza veya finansal hizmet operatörü tercihini etkileyen önemli bir faktör: Türkiye’de ankete katılanların %60'ı finansal verileri korumak için ilave önlemler alan şirketleri tercih edeceklerini söyledi. Bununla birlikte, ankete katılanların %68'i bankaların, çevrimiçi ödeme sistemlerinin ve çevrimiçi mağazaların bilgisayarlarını ve mobil cihazlarını finansal dolandırıcılığa karşı korumalarını bekliyor.

Aynı zamanda birçok kullanıcı, ödeme sağlayıcıları tarafından sunulan korumaların yanı sıra kendi güvenlik önlemlerini uygulamaları gerektiğinin de farkında. Türkiye’de kullanıcıların %27'si finansal işlemlerin güvenliği konusundaki sorumluluğu tamamen bankalara verirken %24'ü yalnızca kendilerinin sorumlu olduklarına inanıyor. Ankete katılanların yarısına yakını ise (%45) finansal bilgilerin korunmasında hem kullanıcıların hem de bankaların sorumluluk taşımaları gerektiğini düşünüyor. Bu da kullanıcıların çevrimiçi dolandırıcılığı önleme konusundaki ortak sorumluluklarını yönetmeye yardımcı olmak üzere finansal kuruluşlar tarafından sunulacak yeni araçlar konusunda istekli olacaklarını gösteriyor.

 
ETİKETLER : kaspersky
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun