Yaşam Tarzı İnternet 06 TEMMUZ 2011 / 10:25

İnternet İran’da yeniden şekillenecek

Dünyanın Çin’den sonraki asi çocuğu İran kendi internet ağını kuruyor. 'Helal internet' Ağustos sonunda geliyor.ABD’nin egemenliğinde olduğunu düşündüğü internetin karşısına kendi internetini koymaya hazırlanan İran’da çalışmalar sürüyor. İran İletişim Bakanı Resza Taqipour tarafından açıklanan plana göre Ağustos sonunda İran kendi ‘net’ine kavuşacak.

İran haber ajansı tarafından detayları açıklanan projenin getireceği internet ağının hızı 8 Mbps olacak ancak adım adım bu hız 20 Mbps’ye kadar çıkacak. Tabii ki bu hız İran halkına çok da fazla şey kazandırmayacak. Facebook ve Twitter yine kapalı. Politik ve dini karşıt görüşler içeren siteler de yasak.

Google’ın da sonu geldi

İran sadece kendi internet ağını oluşturmakla kalmıyor. İletişim Bakanlığı’nın planları arasında bir arama motoru da var. 2012 yılında İran’ın Google’a hiç ihtiyacı olmayabilir. Yeni arama motorunun adı: ‘Ya Hak’.

Haber ajansının verdiği bir diğer bilgiyse ağın bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde deneme amacıyla etkin hale getirileceği. Yani bazı İran’lı kullanıcılar ‘temiz web’i kullanmaya başlayacak. Ağustos sonundaysa tüm ülkeye tamamen açılması bekleniyor.